Hit (2875) Ş-91

Tahran

Diğer Adları : Ülke : İran
Kurucusu : Kuruluş Tar :
Ekleyen : Nurgül Çepni/2009-01-08 Güncelleyen : Nurgül Çepni/2009-01-14

Tahran (Farsça: ????? Tehr?n)

İran İslam Cumhuriyeti'nin başkenti ve Tahran Eyaleti'nin merkezidir.

9 milyonu aşkın nüfusuyla İran'ın en büyük kentidir. 1876 yılında sadece bir köy olan Tahran, Kaçar Türklerinden Ağa Mehmet Han Kacar tarafından başkent olarak seçildi, böylece kentleşme başlamış oldu.

Yaklaşık 100 yıl öncesine değin Tahran başkent olmasına karşın kimi İran kentlerinden daha küçüktü, öyle ki Rey şehrinin bir kasabası olarak geçiyordu. Şimdi o kent Tahran'ın bir bölgesi olarak tanınmaktadır.

Kaçar Hanedanı'ndan sonraki devletlerin merkeziyetçi yaklaşımlarından dolayı diğer eyaletlerden göç alması sonucunda şu an en büyük İran kenti ve Ortadoğu'nun en büyük kentlerinden biri olarak tanınmaktadır.

Tahran başkent olarak, İran'ın ekonomik ve sosyal yaşamına yön veren en çağdaş kentlerinden birisidir.

1979 İran İslam Devrimi'nden sonra ülke nüfusuna paralel olarak kentin nüfusu 2,5 kat artmış ve 9 milyona yaklaşmıştır.

2006 yılında yapılan nüfus sayımına göre, Tahran'ın nüfusu yaklaşık 11 milyondur.

Kent, Elbruz dağlarının eteklerindeki bir yaylaya kurulmuş olduğundan ve çevresinde nehir, göl, deniz gibi bir su kaynağı bulunmadığından (başta hava kirliliği olmak üzere) ciddî çevre sorunlarıyla boğuşmaktadır. Kenti tehlikeli bir biçimde etkileyen hava kirliliğinin bir nedeni de Tahran'ın dünyaca ünlü trafik sorunudur. Çevre yollarının göreceli olarak geç yapılması ve yetersiz oluşu; kentteki toplu taşımacılığın tekerlekli taşıtlarla yapılması; kullanılan araçların eskiliği buna neden olmaktadır.

husbands who cheat website dating for married men
click here click married affairs