Hit (1671) F-945

Arkadaşlıkla İlgili Değerlerimiz

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Edepler
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2012-08-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Hocam facebookta bazı arkadaşlarım açık resimlerini koyuyorlar, hatta baya baya açık resimlerini. Onları arkadaşlıktan çıkarmam gerekir mi? Bir de topuklu ayakkabı yürürken ses çıkarmadığı surette giyinelebilir miyiz?

el Cevab: Allah’ı seven ve razı olacağı hal üzere olanlarla dostluk kurmak ve devam ettirmek esastır.
''Yalnız müminlerle arkadaşlık yap ve yemeğini yalnız Allah’ı seven ve korkanlar yesin'' hadisi buna işaret eder.
-Örtünme emrini yerine getirmeyen ya da getiremeyen arkadaşlarınızın olmasının bir caizlik vechi vardır. Ama bu onların değerlerimizle örtüşmeyen tavırlarını olumlarmışsınız gibi bir nitelikte olmamalıdır. 
-Bu durumda olan arkadaşlarınızı illa da facebookta arkadaş listenize eklemek zorunda değilsiniz. 
Arkadaş listenizi başkalarının görüşüne açmazsanız bir çözümdür. 
Çok sayıda tanıdığım öğrencim ya da yakını vardır. Bu sıkıntı sebebiyle kimseyi bu nickimle arkadaş listeme ekleyemiyorum. 
Ben açık ya da kapalı dindar ya da değil durumdaki insanları incitmemeye özen gösteririm. Ama özen göstermeyip beni ziyarete gelirken bana sıkıntı verecek kıyafetlerle gelenler olur. La ilahe illallah derim. Ben sizi düşünüyorum. Siz beni düşünmüyorsunuz, derim...
-Topuklu ayakkabı caizdir. Ama sorun sadece ses çıkarmasında değildir. Genel olarak kadının vücudunu hareket ettirmesinde de sıkıntı oluşturmaktadır. 
Ömer Seyfettin’in “yüksek ökçeli ayaklar”dı galiba hikayesini okuyun. Ya da hatırlayın.. Oluşan mahzurlar hakkında size bir kanaat verecektir.