Hit (2692) F-826

Abdesti Bozan Şeyler, Kan Abdesti Bozar mı

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2002-11-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: 1-Diyelim ki vücudumuzda bir yerimiz kesildi, kanıyor.
Vakit namazı çıkacaksa; kanar halde namaz kılınır mı?
2-Kanayan yer üstüne yara bandı yapıştırmışsak, her abdest alırken bunu çıkartmak gerekir mi? Büyük ihtimal altına su geçirmiyor, çünkü açtığımızda el beyaz oluyor havasızlıktan ve de buruş buruş.
3-Gusül abdesti almak durumunda olan birisi vücut temizliği yapsa ve bu esnada mesela yaralansa-kesilse vs. kan durmasa ne yapar? Gusül alıp çıkabilir mi? akan kanın durmasını mı bekler?
4- Gusül abdesti ya da normal abdest alırken bir uzvu yıkamayı unuttuğumuzu sonradan fark etsek abdesti baştan mı almamız gerekir yoksa sadece unutulan uzuv yıkanarak abdest tamamlanabilir mi? Bir de diyelim ki gusül abdesti alırken kulak deliğine suyu temas ettireceğimiz küpe vs. yanımızda yok, abdesti tamamladıktan sonra, sonradan küpe temin edip kulak deliğini yıkamakla abdest tamam olur mu?

 

el Cevab: 1- Son vakte kadar bekleyin abdest alın sızıntı olsa da namazınızı kılın
2- Su değdiği takdirde sağlık acısından bir mani yoksa çıkarmanız gerekir. Su değmemesi gerekiyorsa çıkarmadan abdest alabilirsiniz. Kanama durduğunda çıkarmanız yaranın çabuk kabuk bağlaması açısından faydalıdır.
3 - Bütün beden yıkandığında sonrasında abdesti bozacak kadar kan çıksa gusül sahihtir. Abdest gerekir.
4- Abdest azaları kurumamışsa sadece unuttuğunuz uzvu yıkayın ya da mesh edin (hükmü ne ise) kulak deliğini elinizden geldiğince ıslatın yeterli olur. Ama madem deldirdiniz ihmalkâr davranmamayı alışkanlık edinmelisiniz.


Soru Sahibi: Murat Kertlez
Soru:Abdesti bozan şeyler, abdest tamamlandıktan sonra mı geçerli. Yoksa abdestin yarısında, bozan bir durum olsa da geçerli mi? (2013)

el Cevab:
Abdest bozan şeylerden birisi abdest anında gerçekleşirse deniz ya da hamamdaysanız ve su içerisindeyseniz su içerisinden çıkmadan olan bozulma su da tekrar abdest yenilendiğinden zarar vermez. 
-Normal abdest alıyorsanız bize göre bozulma fiilinden önceki abdest fiillerini yenilemeniz abdest için yeter. 
Abdestte sıralamayı önemseyen mezheplere göre abdesti sil baştan almanız gerekir.