Hit (3786) F-78

Tilavet Secdesi, Kuranı Kerimden Ezber Yaparken Secde Ayeti Geldiğinde Secde Hemen Mi Yapılmalı

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Kuran/Secde
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2001-12-15 Güncelleyen : /2019-05-18

Soru: Kuranı Kerimden ezber yaparken secde ayeti geldiğinde o anda hemen yapmak gerekir mi? Yani birden fazla okumak gerektiğinde her okunduğunda secde gerekiyor mu?

el Cevab: Evet hemen gerekir. Ezber tamamlanınca yapmaya da cevaz verilmiştir. Aynı ayeti çok sayıda tekrar sebebiyle bir defa secde etmek yeterlidir. Farklı secde ayetleri okunuyorsa her birisi için ayrı secde etmek gerekir.

Ek 1; Tilavet secdesi, secde ayetlerinden biri ya da tamamı okununca yapılır. Hemen secde etmek gerekir. Tilavet secdesi okuyana da duyana da vacibdir (bazı ilim adamları sünnettir demişlerdir). Namaz esnasında secde ayeti okunursa hemen tekbir getirilip secde edilir sonra tekbirle bulunulan yere geri donulup namaz kılmaya devam edilir. Ezber kasdıyla secde ayeti okunurken çok sayıda secde yapmaya da, okumanın sonunda bir defa secde yapmaya da fetva verenler vardır. Haram vakitlerde secde ayeti okunursa secde haram vaktin sonrasına bırakılır. Cünüp iken ya da abdestsizken secde ayetlerini duyana da secde temizlenince gerekir. Hayızlı iken duyana sonradan secde yapması gerekmez.

Soru: Tv, radyo, teyp, mp3 çalar, net vs. gibi kaynaklardan duyulanlar için de secde gerekir mi? Buarda bir ablamız arap ama hanefi, tv'den namazın naklen yayını esnasında duyarsanız yapın, ama diğerlerinden gerekmez dedi. Çelişkili gibi sanki değil mi?

el Cevab: Bazı ulema canlı okuyuş da tilavet secdesi gerekir. Yankıdan gerekmez vs deseler de radyodan okunan da Allahın ayetidir ve emridir. Camideki de büyük bir alanda yankılanan okuma sesi de. Eskiden hoparlör yoktu insanlar büyük cemaatlerde imamın tekbirlerini tekrarlarlardı. Bu caizdir o da caizdir. Teyp vs den okunduğunda da kuranı dinlemek gerekir. Kuran okunduğunda sükut edip onu dinleyin ayeti sebebiyle.
 

Soru Sahibi: Selçuk Alaca
Soru: Selamun aleyküm. Namazdan önce secde ayeti okunduysa namazdan öncemi sonramı tilavet secdesi yapmalı yoksa sonunda mı? (19 Eylül 2013)

el Cevab:
Hemen yapılmalıdır. Bir mani sebebiyle yapamayan ilk fırsatta yapar.

Soru:Fatma Çöpoğlu
Birden fazla hatmin tilavet secdesi yapılırken basta ve sondaki secde ayakta yapılıp gerisinin oturarak yapılabilineceği söyleniyor? Bu doğru mudur oturarak tilavet secdesi yapılır mı? Bilgilendirir misiniz? (17 Temmuz 2014)


el Cevab: 
Secde ayeti okunduğunda ayaktaysanız secdeye gidersiniz.
Oturuyor haldeyseniz de secde gitmeniz caizdir.

Soru: ختم النظارات
Teşekkür ederim ama sormak istediğim o değildi.. Hatim bitiminde toplu secdeden bahsediyorum? Kuranda gecen 14 secdenin birden yapılması durumunda oturarak yapılır mı diyorum?

el Cevab:
-Zamanı: her secde ayeti okunduğunda secde edilmelidir. 
-Hükmü: okuyanın da duyanın da secde etmesi vaciptir.
(Diğer mezheplerde sünnet ya da müstehaptır fetvası verenler olmuştur.)
-Namazda Yapılışı: Namazda iken okunduğunda bile direk secdeye gidilir. Sonra kıraate kalınan yerden devam edilir.
-Kuran Okunurken Yapılışı: kıraat esnasında secde gerektiğinde oturur halden direk secdeye gidilir. 
-Secdeler biriktirilip bir defada bütün secde emirlerinin yerine getirilmesi (ki böyle yapmamak hemen ayet okununca secde etmek gerekir) durumunda olan birisi secdeden kalktıkça bir sonraki secdeye gider.
-Secde Ayetlerinin Sayısı: secde ayetleri imam Ebu Hanife’ye göre 14 adettir. Diğer bazı ilim adamları Amr b. As’dan (ra) rivayet edilen bir nakle göre 15 adet olduğunu fetvaya bağlamışlardır. 
-Tilavet Secdesinin Yapılış Şekli: secde tekbir getirilerek secde edilmesi ve yine tekbirle kalkılması suretiyle yapılır. Aynen namaz secdesi gibi. Eller kulak hizasına kaldırılmaz. Bitirilince selam verilmez sade semi’na ve atana gufraneke rabbena ve ileykel masir denilir.

Secde Ayetleri:
1-Araf Suresi,7/206
2-Rad Suresi,13/15 
3-Nahl Suresi,19/49
4-İsra Suresi, 17/107 
5-Meryem Suresi ,19/58
6-Hac Suresi, 22/18
7-Furkan, 25/60
8-Neml, 27/25
9-Secde, 32/15
10-Sad, 38/24
11-Fussılet,41/37
12-Necm, 53/62
13-İnşikak, 84/21 
14-Alak,96/19
15-6-Hac Suresi, 22/77. 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَافْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ .


Ayet imam Ebu Hanife’ye göre secde ayeti değildir. Diğer ilim adamlarından bazıları bu ayetin de secde ayeti olduğunu ifade etmişlerdir.
Bkz. et Tahavi, Şerh Meanil Asar I.359.