Hit (3037) F-708

Sabah Namazına Kalkamayan Öğlene Kadar Kazasını Kılabilir mi?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2010-01-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Sabah namazına kalkamıyorum kalkınca öğle namazına kadar kılabilir miyim niyet ederken kaza namazı diye mi niyetlenmek gerek?

 

el cevab :

Uyanamadığınızda uyanır uyanmaz kılın. Bu durumda namazınız kazaya kalmış bile olsa namaz borcunuz silinir ve size namazı vaktinde kılamadığınızdan dolayı günah yazılmaz. 'Niyet ettim son kazaya kalan sabah namazımı kılmaya' demelisiniz.

 

Mülahaza: سرب يلكنجي

Sabah namazının vakti ne zaman bitiyor peki?

 

el Cevab: Sabah namazının vakti fecri sadıktan başlar güneşin doğuşu anına kadar devam eder. Bütün namazların vakitleri efendimiz tarafından çok açık nitelemelerle belirtilmiştir.

 

Not:

Namaz vakitlerinin takvimle belirlenmesi sonradan ortaya çıkarılmış bir durumdur. Müslümanlara kolaylık olma yönüyle ve güneşin doğuş zeval ve batış anlarının tesbiti yönüyle mutlaka dikkate alınmalıdır.

Ama öğle ikindi yatsı ve teheccüd namazları için dakika olarak dikkate alınmasının bazı mahzurları oluşabilmektedir. Şöyle ki Yatsı namazının vakti güneşin batmasından sonra gökyüzünde kalan şavkın tamamen gitmesi iledir. bu ölçülendirme ye dikkat etmeyenler namazın takvimdeki vakti geçti diye geciktirdikleri namazı kılmayabilmektedirler. Namaz bu durumlarda geç kalsa bile mutlaka kılınmalıdır.

 

Mülahaza: سرب يلكنجي

Peki sabah namazının kazası nasıl oluyor yani diğer namazların 4 rekat farz oluyor ya?

 

el Cevab: Vaktinde nasıl kılıyorsanız vakti çıktıktan sonra da aynı şekilde kılarsınız. Sadece niyet ederken yukarda yazdığım şekilde niyet edersiniz.

Sabah namazının ilk sünnetinin kaza edilmesi de ihmal edilmemelidir.