Hit (2984) F-639

Bayanların Açık Alanda Veya Erkeklerin Görebileceği Mekanda Namaz Kılmasının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2029-12-14 Güncelleyen : Sumeyye Abacı/2020-07-05

Soru: Piknik yerlerinde mescit olmuyor ve biz açık ortamlarda, bulabildiğimiz kuytularda ya da bir ağacın dibinde namaz kılmak zorunda kalıyoruz... Ne kadar önlem alsak da erkek ya da kadınlar bizi görebiliyor. Bu durumda ne yapmalıyız, dinimizin bu konudaki hükmü nedir?

 el Cevab:
-Bir kadının namaz kılarken görülmesi mahzurlu bir durum değildir.
Örtünme kurallarına uygun olmanız yeterlidir. Namazı ifade ettiğiniz gibi sakin bir köşeye çekilerek kılmanız uygundur. Bulunduğunuz ortamda ailenizden sağınız ve solunuza birer kişi otursa önünüze de sütre koysanız yeterlidir.


Soru Sahibi: Şadi Uslu (4.7.2020)
Soru: Bir kadının nikah düşen bir erkeğin yanında veya onun görebileceği bir yerde namaz kılması caiz olur mu? Namazı kabul olur mu?

el Cevab:
Bu fiil esasen caizdir. Ama mahzurları sebebiyle kısıtlanmıştır.
Caiz olması sebebiyle birçok hemzemin camide perde ya da çizginin diğer tarafında kadınlar bu tarafında erkekler namaz kılıyorlar.
Camilerde fert planında (ferdi namaz) erkeğin önünde yer alarak rükû secde veya kıyam gerektiren namaz ibadetinin eda edilmesi kerahetle caiz olur namaz sahih olur.
Evlerde de bir başka yer yoksa namaz kerahetle caiz olur. Namaz da sahih olur.
Kerahetin sebebi kadının namaz edası sırasında bedeninin görülmesi ya da azalarının yabancı erkekler tarafından fark edilecek şekilde belirginleşmesi riskidir.
Cemaatle eda sırasında ise kadın erkeklerin önünde yer alırsa arkasındaki erkeklerin namazları ifsad olur.