Hit (2415) F-507

Hz. Fatıma Hz. Ömere Beyat Etmeden Dünyadan Göçmüş, Kafir Olarak mı Ölmüş

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Peygamber (sav) efendimizin sevimli kızı Hz. Fatıma (sav) tüm hadis ve sire menbelerinde bilindiği gibi halife Hz. Ömer’e beyat etmeden dünyadan göçmüş… Şimdi Hz. Fatıma kafir gibi mi dünyadan göçmüş yoksa Hz. Ömer Allah’ın tayin ettiği İslam halifesi değil miydi? Hz. Fatıma efendimiz Kuranı Kerimde Tethir ayesinde Allah’ın pak ve bütün çirkinliklerden men ettiği birisi (Tabii ki tüm Ehli Beyt aid olmakla)...

el Cevab: Hz. Fatıma Peygamber Efendimizin vefatından yaklaşık 5.5 ay kadar sonra vefat etmiştir. Bu Hz. Ebubekir (ra)ın halifeliği dönemine rastlar. Hz. Ebubekir’in halifeliği 2 yıl kadar sürmüştür.

-Hz Fatıma kadındır kadınların birey olarak seçilmiş halifeye biat etmesi gerekmez. Genel biat gerçekleşince herkesin tek tek gelip biat etmesi de gerekmez. Halifeye bir sebeple biat etmeyen kafir olmaz ama halife olma şartları üzerinde tahakkuk eden birisine biat edilmişken geri durmak caiz değildir.

Ek;
Hz. Fatıma’nın ne zaman vefat ettiğini bilmeyen bir şahsın onun sevgisine taraf olması ''utandırıcı'' dır.
-Halifeyi Allah’ın tayin etmesi manasına gelen cümleler ise inanç sorunu içeren cümlelerdir. Halifenin Allah tarafından tayin edilmesi, halifenin masum olması gereği şeklindeki inanç, ehli beytin masum olması inancı Şii inançlarıdır, hurafedir.
-Şiilik Sünnilik önemli değil demekte ne dediğini bilmezliktir.