Hit (3837) F-295

Kerahat Vakitleri İle Hükümler

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2001-11-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Kerahat vakitleriyle ilgili şu şekilde bir bilgi edindim: Şafii mezhebinde kerahat vaktinin hanefilerden farklı olduğu ve bu vakitlerde namaz kılınmayacağı. Eğer namaz kılması gerekiyorsa bile o namazın terk edileceği... Bildiğimize göre kerahat vaktinde namaz kılmak isminden de anlaşılacağı üzere mekruhtur ve eğer kişi namazını kılmadıysa bu vakitte mekruh bir şekilde sadece farzını kılar. Namaz kesinlikle terk edilmez… Yanlışımız varsa düzeltin. Bu konuda bizi bilgilendirebilir misiniz?  

el Cevab: Güneş doğarken, güneş zevalde iken ve güneş batarken namaz kılınmaz. 
Sabah namazının vakti güneşin ışıklarının tüm ufku kaplamaya döndüğü vakitten güneşin doğum anına kadardır. Öğlenin vakti zevalden bir şeyin gölgesinin kendisinin iki misline ulaştığı ya da bir mislini biraz geçtiği vakte kadardır. İkindinin vakti öğlenin vaktinin çıkmasından (iki misli ya da bir mislini biraz geçtiği andan itibaren) güneş batması öncesine kadardır. Akşamın vakti güneşin batmasından gökte güneşin şavkının kaybolması anına kadardır. Yatsının vakti akşam vaktinin çıkışından imsak vaktine kadardır. 
-Kerahet vakti girdiği için farz namaz terk edilmez. Ama güneş doğması zevali ve batması hallerinde namaza başlanmaz. Namaza başlamışken namaz bitimi bu vakitlere denk gelirse (namaz kılınması yasak olan vakitlere kadar ibadetin geciktirilmiş olması sebebiyle) kerahet hali oluşur.

ek 1: Namaz vakitlerinin sünnetteki ölçüleri bu çerçevededir. 
Namazın son vaktinin sünnetteki ölçüsünü bilmek bir sebeple namazı son vaktine kadar kılamayanlar için oldukça önemlidir.
Namazlar son vakitlerinde de eda edilebilirler. Bu çerçevede kerahat vakti girdi diye namazı kazaya bırakmak caiz olmaz. Ama haram vakit girdiyse namaza başlamamak gerekir.

Mülahaza: Ehli Sünnet Vel Cemeat 
Diğer mezheplerde de durum aynımıdır.yani öğlen namazına 30-20-10 dakika varken Şafi Maliki Hambeli mezhebi mensupları da , kaza yada nafile namaz kılabilir mi?

el Cevab: Sabah namazının edasının sonrasında güneş doğuncaya kadar namaz kılınmaz 
-Sabah güneş doğmasından bir miktar yükselmesine kadar nafile namaz kılınmaz. 
-Güneş öğlen zevaldeyken namaz kılınmaz (Şafiiler cuma namazına cevaz veriyorlar)
-İkindi namazının farzından sonra nafile kılınmaz. Bazı fukaha farzın kazasının kılınmasına cevaz vermişlerdir. 
-Güneş battıktan sonra akşamın farzının edasından önce Hanefilere ve Malikilere göre nafile namaz kılınmaz. 
-İmam hutbedeyken nafile namaz kılınmaz, tahiyyetul mescid Hanefilere göre kılınmaz.


Soru: İkindi okununca o ilk yarım saat içinde de öğleyi kılabiliyorsun diye biliyorum.

el Cevab: Yazdıklarınız yanlıştır.

Ek:
Namazın vakitlerinin giriş ve çıkışlarında bazı ictihadi farklılıkları bilenlerin bazı fetva ya da uygulamaları bilgiye dayalı ise caiz olur.
Ama yazdığınız şekilde ifade edilemez. Namaz vakti çıktıysa o namaz kazaya kalmış olur.