Hit (3331) F-160

Boşanma, Sinirlinin Boşamasının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Boşanma
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2026-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Eşlerin karşılıklı sinir esnasında psikolojik olarak üç kez boş ol denilerek karar almalarının hükmü nedir?

el Cevab:  Üç talakla boşsun ifadesiyle erkek eşini boşamış olur. Sünnete uygun bir boşama olmaz. Ama boşama dini açıdan geçerlidir.
Geri dönüş yoktur. Ayeti kerimede ''başka bir eşle evlenmeden ilk eşe dönmesi caiz olmaz…'' ifadesi sebebiyle bazıları kadın başka bir erkekle evlenir ve bir şekilde ondan boşanırsa önceki eşine dönebilir mi diye sormuşlar efendimiz de bazı uyarılarla birlikte bunun olabileceğini söylemiştir.
Bu evliliğin kağıt üzerinde olmaması ve ilk eşe dönebilmek için de olmaması gerekir.

Mülahaza:Ama sinir anında pişmanlık duyulmuş, sinir esnasında verilmiş bir karar misal eş cinnet geçiriyo boşa beni diye erkekte sırf sakin olması adına boş ol isteksiz söylüyor!

el Cevab: Kızgınlık anında yapılan boşama geçerlidir.
Zorlama sebebiyle yapılan boşama da geçerlidir. Bir kadın eşine silah çekip onu öldürmekle tehdit etse ve boşamasını istese o da boşasa boşama geçerlidir.
Cinnet halindeki insanın sakinleşmesi için boşama tarafların iyice detaylı bir sorguya tabi tutulmasını hatta doktor kontrolünü gerektirir. Ortaya çıkacak bilgiler doğrultusunda fakihin bir fetva vermesi mümkün olabilir.
Bu da özel bilgilere ittilayı gerektiriyor. Gerekli sorgulama yapıldıktan sonra fakih boşama olayına zorlama karşılığı boşanma diye bakarsa talak geçerli olacaktır. Hastalık anında cinnet olarak bakarsa cinnet halindeki bir insanın sakinleştirilmesi için nikahına almayı kabul etmiş görünenin nikahı geçersizdir talakı da geçersizdir şeklinde fetva verebilir.

Nikah babına vakıf bir fetva ehliyetindeki hocaya başvurmanızı öneririm .

Mülahaza: 3 talak peş peşe olsa da 1 talak hükmündedir. 3 talakın farklı zamanlarda, farklı ruh hallerinde verilmesi gerekir. Kadının talak hakkı, nikah anında talep ederse, erkekte kabul ederse vardır, aksi halde yoktur. Kişinin sinir krizi geçirdiği sırada söylediği söz, yaptığı fiil geçersizdir. Bunun ölçütü o an geçtiğinde ne yaptığını hatırlamaması en büyük delildir.Akıl yoksa fiilde yoktur,cinnet anında akıl yoktur.

el Cevab: Üç talakla boşama üç talaktır. Ama sünnete göre olmamış olur.
Sinir krizi kavramı fıkhi değildir. Günümüzde herkes kavramları kullanıyor ama manalarına ve manadaki detaya dikkat etmeden. Sinir krizi gadab haliyse kızgınlığın derecesi ne olursa olsun boşama geçerlidir.
Sinir krizi aklın başta olmadığı ve kendinin kaybedildiği an ise bu durumda olan kadındı, erkek değil. Dolayısıyla erkeğin boşaması geçerlidir.
Bir insan üç talakla sünnet üzere boş ol dese o zaman her bir temizlik döneminde 1 boşama tahakkuk edeceğinden ilk boşama tahakkuk eder. Diğerlerinin vakti gelmeden erkek kararından bir şekilde dönerse 1 boşama vuku bulmuş diğerleri askıda kalmış olur.