Hit (19) F-1407

Kadın Kocasının Malından Harcama Yapabilir mi, Kadının Kocasından Ziynet Eşyası İstemesinin Hükmü

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : Sümeyye Abacı/2020-06-19 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Kadının hali vakti yerinde olan eşinden Ziynet eşyası istemesi helal midir?
Kadın eğer çalışıyorsa kendi kazandığı paranın 5/4 ünü eşine veriyorsa geri kalan parayı 1/4 lük kısmı istediği gibi harcayabilir mi? Eşi bu paraya da hesap sorabilir mi?

el Cevab: Kadın kocasının malından kocasının bilgisi ve rızası dahilinde harcama yapar. Kocasının malından bazı asli ihtiyaçlarını izinsiz olarak da almasına izin verenler vardır.
Kendi malından uygun bulduğu şekilde tasarruf yetkisi olmakla birlikte eşinin rızasının kendisinin cenneti olması hasebiyle nezaket göstermesi ve izin alması yüksek ahlak seviyesidir. İzin almaması ahlaksızlık değildir.
 
Hali vakti yerinde olan koca dan kadının ziynet eşyası istemesi de mübahtır. Kadının eşine süslenmesi fazilettir. Kocasının ona ziynet eşyası alması israf değildir. Hatta kadına alınan ziynet eşyasını asli değerlerden kabul eden ilim adamları ziynet eşyasına zekat düşmez fetvasını vermişlerdir.
 
Erkeklerin dinlerinin yarısı kadınlardır. Dünyalarının tamamı kadınlardır. Erkekler idare ve sorumluluklarını devretmemek kaydıyla kadınlarına ikram etmeleri erkekliklerinin kemalindendir.