Hit (32) F-1263

Feraiz (İslam Miras Hukuku) Kurallarını Uygulamamanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Miras
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : S. Abacı/2020-01-30 Güncelleyen : S. Abacı/2020-03-20

Soru:
1. Nisa 150 ve 151 suresindeki ayetler Kur’an bize yeter diyenlerin kâfir oldukları manasına gelir mi?
2. Nisa 13 ve 14 ayetlerindeki Allah ve peygamberine isyan edenler sonsuz olarak cehennemde kalırlar ifadesini nasıl anlayacağız?

el Cevab:
C1- en Nisa 150 ve devamındaki ayetler Allah’a ve onun gönderdiği peygamberlere imanın birbirinden ayrılmayacağını yani sadece Allah’a iman eden vardır ve birdir deyip peygamberleri ve onların getirdikleri şeriatleri kabul etmeyenlerin İslama göre kâfir olduklarını ispat eder.
Yine bazılarına inanır bazılarına inanmayız diyerek peygamberlerin tamamına inanmıyoruz diyenlerinde Allah katında kâfir olduklarını ispat eder.

Peygamber efendimizin getirdiği şeriatin Kuran da olanlarına inanıp sünnette olanlarına inanmak gerekmez diyenler Müslüman değildir. Ama Bu ayet bunlar hakkında açık delil değildir. Başka Kuran ayetleri bunu ispat etmektedir.
 

اِنَّ الَّذ۪ينَ يَكْفُرُونَ بِاللّٰهِ وَرُسُلِه۪ وَيُر۪يدُونَ اَنْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ اللّٰهِ وَرُسُلِه۪ وَيَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍۙ وَيُر۪يدُونَ اَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذٰلِكَ سَب۪يلاًۙ ﴿١٥٠﴾
اُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ حَقاًّۚ وَاَعْتَدْنَا لِلْكَافِر۪ينَ عَذَاباً مُه۪يناً ﴿١٥١﴾
وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا بِاللّٰهِ وَرُسُلِه۪ وَلَمْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ اَحَدٍ مِنْهُمْ اُو۬لٰٓئِككَ سَوْفَ يُؤْت۪يهِمْ اُجُورَهُمْۜ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُوراً رَح۪يماً۟ ﴿١٥٢﴾


C2- Nisa 13 ve 14 ayetleri miras hukukuyla alakalıdır. Günümüzde İslam ülkelerinin çoğunluğunda İslam miras hukuku yürürlüktedir. Sadece ülkemizde yürürlükte değildir.
İnsanlarımızın bu ayetlerden haberdar olanları kendi aralarında miraslarını İslam değerlerine göre çözmektedirler. Buna hamd ediyoruz.
Ayeti kerimelerdeki hüküm "Allah’ın kanunlarıyla hükmetmeyenler kâfirlerdir" ayetindeki hüküm gibidir.
"Allah’ın koyduğu kurallar bunlardır. Kim bu kurallara uyar, Allaha ve Rasulüne itaat ederse Allah onları altından ırmakların aktığı cennetlere koyar. O müminler orada ebedi yaşarlar. Kim de Allaha ve Rasulüne isyan eder de Allah’ın koyduğu kuralları (kanunları) uygulamaz ve isyan ederse Allah onu cehenneme sokar orada ebedi kalır ve orada aşağılayıcı bir azap içinde olur". Bu ayetteki ifadeler miras hukukunu uygulamayan müminler hakkında da geçerlidir. Bu hükümleri dikkate almamakta küfürdür diyen İslam âlimleri vardır. Miras hukukunun uygulanmaması bu ayetle küfürdür ve cezası ebedi cehennemdir görüşünde olanların delilleri çok güçlüdür. Ama Allah şirki affetmez onun dışındaki bütün günahları diledikleri hakkında dilerse affeder" ayeti miras hukukunu uygulamasalar da inkâr etmeyenler için bir tesellidir.

تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ ۚ وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ۚ وَذَٰلِكَ الْفَوْزُ الْععَظِيمُ
وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِيهَا وَللَهُ عَذَابٌ مُهِينٌ