Hit (5292) KUR-498

Dicle Üniversitesi

Kurum Türü : Üniversiteler Kurucusu :
Eğitim Dili : Kuruluş Tar : 1905-05-19
Ülke / Şehir : Türkiye / Diyarbakır Özellik : Devlet
Ekleyen : Nurgül Çepni/2009-01-29 Güncelleyen : /2014-01-15

Dicle Üniversitesi

Dicle Üniversitesi, 1966 yılında Ankara Üniversitesi’ ne bağlı olarak Diyarbakır TıpFakültesi’nin açılmasıyla ilk temellerini atmış, 1974 yılında ise FenFakültesi’nin açılışı ile kuruluşunu tamamlamıştır. Diyarbakır kentinindoğusunda 27 bin dekar alan üzerine kurulan Dicle Üniversitesi; bünyesinde 14 fakülte, 4 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu ve 4 enstitüsü, merkezi kütüphane,merkez araştırma laboratuvarı, teknokent, 22 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve örneğinadir kongre merkezi ile 27 bin öğrenciye modern ve çağdaş eğitim olanaklarısunmaktadır.
Köklü birüniversite olan Dicle Üniversitesi, adını Mezopotamya ovalarını sulayan DicleNehri’nden almıştır. Toplam kullanılabilir kapalı alanı ise 553.052metrekaredir. Merkez kampüsün yer aldığı Diyarbakır dışında, Diyarbakır’ınErgani, Çermik, Çüngüş, Bismil ve Silvan ve Kulp ilçelerinde de Yüksekokullarımevcuttur.
DicleÜniversitesi’nin bugün 27 bin 500 öğrenci, 3600 civarında kadrolu akademik veidari elemanı mevcuttur. Üniversite, sunmakta olduğu öğretim hizmetleri dışında1200 yataklı Araştırma Hastanesiyle, mevcut hastane kompleksiyle aynı zamandabölgenin sağlık merkezi konumundadır. Üniversite Araştırma Hastanesi’ndeverilen üst düzeyde sağlık hizmeti sayesinde bölgedeki vatandaşlarımız çokönemli sorunlar dışında büyük merkezlere gitmenin maddi ve manevi külfetindenkurtulmuşlardır. Dicle Üniversitesi, bölgede ihtiyaç duyulan hemen her alandakimeslek elemanlarını yetiştiren, ulusal ve uluslar arası düzeyde araştırmalaryapan ve bölge ekonomisine yönelik projeler üreten devletimizin bölgedeki enönemli kurumlarından biridir.
Öğrencikulüplerinin kültür-sanat faaliyetleri ve üniversite takımlarının sportifbaşarıları, bir taraftan kent yaşamına hareket getirirken diğer taraftan bufaaliyetler, gençleri üniversiteye özendirerek “modern topluma” geçişte önemlibir işlev görmektedir.

Adres : Dicle Üniversitesi Kampüsü/Diyarbakır, 21080 Diyarbakır Telefon: (0412) 248 8143
Web : http://www.dicle.edu.tr/