Hit (261) KUR-2152

Nar, Ner, Ner oğulları, Mollagil Ailesi

Kurum Türü : Grup - Cemaat Kurucusu :
Eğitim Dili : Kuruluş Tar :
Ülke / Şehir : / Özellik : Soy, Aile
Ekleyen : Fıkıh Dersleri/2021-02-13 Güncelleyen : /0000-00-00

Nar, Ner, Ner oğulları, Mollagil Ailesi
 

Atalarımızın Anayurdunun Orta Asyadır.    Büyük dedemiz. Ailesini, TURKMENİSTAN'dan alarak yola koyulmuş.  on-on beş yılda   Bugun Gurcistan sınırları icinde olan AGBABA ili OKCUOĞLU KOYU'ne yerleşmiştir.. Buranın yerli halkı ile iyi anlaşmış. Zamanla mal-mulk sahibi olmuş. halk ile kaynaşmış

kendini halka sevdirmiş. Köyde  da soz sahibi olmuş. Bir ziyaret esnasında  güreşlere katılıp herkesi yenince  ödül olan Deve yavrusunu evine goturen pehlivan,deveyi kesip etini de tek başına yemiş. Kendisine bu müsabakadaki  birinciliği sebebiyle (NER) pehlivan denilmeye başlanmıştır. Ailenin   soy adı kanunu sırasında bu  nam dan dolayı nar soyadı aldığı dillendirilmiştir. Oğullarına da Ner Oğulları diye unlemişler. O günden pehlivanın adı (NER= PEHLİVAN)dır. Oğullarınada Ner Oğulları diye isimlendirmişler. Han" gibi isimlerle adlandırılmışlardır.

(NER) ismi zaten erkek deve, centilmen, er, sözüne guvenilir anlamlarını taşır.  Ner oğulları Okcuoğlu koyune temelli yerleşmiş. Malını, mulkunu daha da artırmış. Tarım işi ile de uğraşmış. Burada rahat ve mesut bir hayat surmeye devam etmişlerdir.

Bir aile ikinci, oğullarını da sıra ile evlendiren pehlivan torun sahibi de olmaya başlamış. Zamanla aileler artarak coğalmışlar.   bazıları pehlivanlığı surdurmuşlerdir. İclerinden   pehlivanlar yetişmiş.  Cevre ile kız alıp, kız verme ile de akrabalıkları gelişmiş. Daha itibarlı hale gelmişler. Okcuoğlu koyunun en kalabalık ailesi oluşturmuşlar.

  Bu coğrafya raları, Osmanlı ile komşu devletleri arasında sık sık el değiştirmiştir. Ner oğullarıda her defasında uc beş aile batıya kacarak Osmanlıya sığınmıştır.  Osmanlı Devleti zamanla Kazakistan, Gurcistan, Azerbaycan ve Ermenistan gibi yerleri terk etmek zorunda kalmış. En son 1877-1878 OsmanlıRus Savaşı (eskilerin 93 harbi)  Rusların   yerlerde mezaliminde   Ner oğullarından da dort kişi   oldurülmüştür.  Ölenlerden biri de Huseyin ile İsa’larm babalarıdır. Ner Oğulları burada duramamış, bu son saldırı ile her biri bir tara tarafa kacışmış. Kimileri de mereklere, otluklara gecici bir sure saklanmış. Huseyin'i, İsa'yı ve annesini de bir samanlığa saklamışlar. Kendilerine:

- Yarı gecede gelip sizi alacağız. Biz gelmeden sakın bir yere ayrılmayın, demişler.

İki oğlu ile bekleyen anne, gece yarısını gectiği halde onları almaya gelen kimse gelmeyince  Gece  kuzey batı yonune gitmişler.   hangi istikamete kactıklarını da bileden  Bilmedikleri yollardan, ıssız yerlerden durmadan yol almışlar. Gide gide buyuk bir kente gelmişler..Buranın Batum olduğunu çğrenmişler soylemişler.   Sığınacak bir yer bulamadan Ruslar Batum'a da gelince  Bir cok Batum halkının kactığı gibi bunlarda batıya doğru kacmışlar.

Aclık, susuzluk ve Ruslara yakalanma korkusu ile  önce HOPA'ya, sonra Rize'nin Hemşin ilcesine ulaşmışlar.  Buraya rusların gelmediğini görünce  Burada az çok geçimlerini sağlayabileceklerini, idare edeceklerini  ve emniyette olduklarını düşünüp  Hemşin Koyu'ne yerleşmişler.     Hemşin ilcesi  o zamanlar bir köydür. Karadeniz kıyısında şirin bir yerdir.  Halkı misafirperver, yabancılara hoş davranan insanlardır.  İsa, Huseyin ve anneleri de halkı çok sevmişler..  Durdukları yere yakın Osmanlı medresesi varmış. Oğlu İsa'yı kayıt yaptırarak okutmuş. Medreseyi başarı ile bitiren İsa'ya (MOLLA) diploması vermişler. İsa artık 20-23 yaşlarında olgun bir kişidir. Terbiyesi ve hareketleri ile halka kendini sevdirmiş. Hemşin'li bir kızla evlenmiş  Kendine gecimini sağlayacak, imamlık yapacak bir yer arar, İspir ve Bayburt taraflarında imamsız boş koyler olduğunu oğrenir. Bu yoreleri giderek, gezer.

İmamlık yapacak bir köyle anlaşır. Aile halkını alarak bu yöreye gelir. Muhtelif birkaç köyde imamlık yapar.

Daha iyi yerler bulmak umudu ile ve edindiği bazı ahbaplarının tavsiyesi ile Erzurum'un merkez OVACIK koyunde de birkac yıl imamlık yapar. Sonradan Sarıkamış ilcesine bağlanan Aşağı Mıcmgirt (İnkaya) koyune imam olur. Oğlu Bilal'ı da kendi gibi imam olarak yetiştirmiştir.

Molla Bilal sert mizaclı, kimseye eyvallah demeyen gururlu bir kimsedir. Mal-mulk edinmeyi de isteyen ve ilerisini de düşünendir. Fırsat buldukca arazi alır. Yüz dönüme kadar tarla ve birde değirmen almıştır.

Muhtemelen Molla İsa burada vefat etmiştir. Artık ailenin reisi Molla Bilal'dır. İki kardeşi ile birlikte ciftcilik de yapmaktadır.  Oldukca gelirleri iyidir. Kendilerine ev de yapmışlardır. Ama bu huzur ve rahatları uzun surmuyor.

Altunbulak Koyu sınırındaki tarlayı herk (nadas) yaptırması icin kardeşlerini gonderiyor. Tarla komşusu gelerek: -Benim tarlama girmişsiniz, diyor.Bizimkiler itiraz ediyor:- Senin tarlana hicbir şekilde girdiğimiz yok. Demişlersede bir turlu komşu tarla sahibini ikna edememişler.Ağız dalaşı gittikce kızışarak devam ediyor. Birbirlerine taş ve sopalarla vuruyorlar. Suleyman kardeşler onlardan birini kavga sırasında olduruyorlar.

bu olaydan sonra Aşağı Mıcıngirt'deki hayatları sona ermiş. İssisu Koyu'ne taşınmışlar. Molla Bilal, ilkonce bir ev yeri ve bir kumes yeri satın almış. Bunların tapu tescil işlemlerini İssisu koyunun bağlı olduğu Hasankale ilcesinden yaptırmış. İssisu koyune temelli olarak yerleşmek arzusunda imiş. Tapu tescil işlemlerini Mihralı oğlu Hacı Muslim şoyle anlatıyor: Bizim dedemizin nereden geldiğini en iyi tapu belgeler diye duşundum. Bunun icin yeğenimiz olan Mehmed oğlu İhsan Balkaya Hasan Kal'a'daki TAPU SİCİL MUHAFIZLIĞINA gittik. Durumu anlatarak araştırmak istediğimizi soyledik. Tapu sicil ve dosyalarını en iyi bilen emekli bir mewırıuru tavsiye ettiler. Biz de evine gidip kendisini bulduk.Rica ettik. Kabul etti. Kendisi ile birlikte tapu dairesine geldik. İki saat kadar aradı, tapu sicil işlemlerini buldu. Tapu sicil defterinde biri kumes, diğeri arsa olan iki tapu kaydına ulaştık. Tapuda yazanlar şoyleydi: "Rize Hemşin'den gelen Molla İsa'nın oğlu Molla Bilal adına tescil edilmiştir." Bu da gosteriyor ki bizim atamız olan Molla İsa, annesi ve kardeşi Huseyin, Azeri Turk olan Ner oğullarından ayrılmış, bir oz gecmişe sahip olduğu aşikardır

 

Mollagil Ner oğulları Aile kronolojik Tarihi
-Türkmenistan 1700 m.
-Gürcistan Agbaba İli Okcuoğlu Köyü
-Ner oğulları + aileden 4 kişinin öldürülmesi
-Hüseyin ve İsa'nın babalarının öldürülmesi 1877-1878 OsmanlıRus Savaşı (eskilerin 93 harbinde hicret
-Büyükbabaanne,isa ve Hüseyin'in hicretleri Batum+Hopa+Hemşin/Rize)
-İsa nın Medrese biririp icazet alması Rizeli bir kızla evlenmesi
-Molla İsa’nınRize'den Erzurum merkez Ovacık - Sarıkamış ilçesine bağlanan Aşağı Mıcıngirt (İnkaya) imam olarak yerleşmesi

Dedelerimiz

1-Süleyman(1700-1740)
2-Bahri 1765 h
3-Yahya  1790
4-Molla İsa1810 yk
5-Molla Bilal1835 yk
6-MollaSüleyman(1860yk)
7-Şehri (1885)
8-Mehmet(1939)
9-M.Önder(1966)                      

---9/1-Yusuf 1997
---9/2-Ahmet Hişam 1999   
---9/3-Muhammed  2003
---9/4-Ali (2010)                

Ailenin Yayıldığı Coğrafya
-------------
Köken : Türkmenistan
-Gürcistan Ağbaba Okçuoğlu köyü
-Rize Hemşin
-Erzurum Ovacık,sarıkamış İssusu
-Yozgat
-İstanbul
-Kars
-Yalova
-Bursa
-----------
Gürcistanda    kaçanların geri dönmesi ile   aile fertleri olabilir.
Rize de Hemşin kökenli   Nar lar bizim aileyle  alakalı olabilir özellikle Molla İsa'nın diğer kardeşinin soyu olabilir.
 

Adres :
Web :

Yorumlar

Fıkıh Dersleri - 2021-02-13
Ben Bu aileye mensubum.