Hit (3041) KUR-29

Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi

Kurum Türü : Üniversiteler Kurucusu :
Eğitim Dili : Kuruluş Tar : 1905-06-05
Ülke / Şehir : Malezya / Kuala Lumpur Özellik :
Ekleyen : /0000-00-00 Güncelleyen : Nurgül Çepni/2009-01-26

Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi (International Islamic University of Malaysia)

1983 yılında kurularak faaliyetlerine başlamıştır. Bünyesinde, 90 kadar farklı ülkeden 105 farklı ırka mensup öğrenci bulundurmaktadır.

Eğitim dili İngilizce'dir. İlahiyat fakültelerinde ise İngilizce ve Arapça eğitim verilmektedir.

Ziraat Fakültesi hâriç, kapsamlı bir üniversitede bulunması gereken tüm fakülteleri barındırmaktadır. İlahiyat fakülteleri 1500 civarında öğrenci ile küçük bir birimi oluşturmakta, Üniversite'nin asıl ağırlığını ise hukuk, mimari, mühendislik, tıb ve diğer sosyal bilimler teşkil etmektedir.
Malezya ve İslâm âleminde popüleritesi yüksek bir kurum olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle de Malezya'da başarı çıtası sürekli yükselen bir kurum olup, hâlihazırda mezunlarının yüzde 80'i mezun olduktan sonra ilk 6 ayda iş bulabilmektedir.
Bir “eğitim üniversitesi” olan bu merkez, prensipte Malezya Hükümeti ile anlaşarak 2010-2011 yıllarında “araştırma üniversitesi”ne dönüşme mücâdelesi vermektedir. Malezya'da en fazla yabancı hoca kadrosuna sahip olan Üniversite'de, doktorası olmayan yabancı hoca bulunmamaktadır. Lokal hocaların da önemli bir bölümü doktora ve sonrası unvanlara sahiptir, olmayanlara da doktora yapma zarureti getirilmiştir. Amaç, eğitim görevlilerinin kalitesini maksimum düzeyde yüksek tutmaktır.

Adres : P.O. Box 10, 50728 Kuala Lumpur
Web : http://www.iiu.edu.my/
webmaster@iium.edu.my