Hit (3691) KUR-18

Manchester Üniversitesi

Kurum Türü : Üniversiteler Kurucusu :
Eğitim Dili : Kuruluş Tar : 1904-12-28
Ülke / Şehir : İngiltere / Manchester Özellik : Kraliyet Üniversitesidir.
Ekleyen : /0000-00-00 Güncelleyen : Nurgül Çepni/2009-01-25

Manchester Üniversitesi (The University of Manchester)

22 Ekim 2004 tarihinde The Victoria University of Manchester ve The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) üniversitelerinin birleşmesiyle oluşturulan bir kurumdur. Bu birleşme ile Manchester'ın en büyük üniversitesi olan okulun kampüsü bütün şehire yayılmıştır. İki üniversitenin birleşimi Britanya kraliçesi II. Elizabeth tarafından da onaylanmıştır. Kraliçe bizzat bunun için şehire gelmiş ve üniversitenin açılışına katılmıştır. Çok sık rastlanmayan bu tür bir ziyaret üniversiteye İngilizler gözünde büyük prestij kazandırmıştır. Manchester Üniversitesi İngiltere'nin ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olmayı hedeflemektedir.

Üniversitenin tarihi The University of Manchester olarak sadece 2004'e kadar gitmektedir. Ama birleşen üniversitelerin tarihlerinden en eski olanı, yani 1824 (UMIST), resmi kuruluş olarak kabul edilmiştir.

The Victoria University of Manchester

1851 yılında, erkek öğrencilere laik eğitim vermesi amacıyla tekstil tüccarı John Owens tarafından Owens College olarak kurulmuştur. Daha sonra 1880'de kraliyete teslim edilerek İngiltere'nin ilk sivil üniversitesi olmuş ve Victoria adını almıştır. UMIST'le gerçekleşen birleşmeyle, Manchester Üniversitesi'nin sanat, edebiyat ve sosyal bilimler tabanını oluşturmaktadır.

UMIST

The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST), ilk olarak 1824 yılında Mechanics' Institute olarak kurulmuştur. 20. yüzyılın başlarında teknoloji fakültesi olarak bir süre Victoria Manchester ile birlikte çalışan mekanik enstitüsü 1955'te UMIST olarak özerk hale gelmiştir. Şu anki Manchester Üniversitesi'nin bilim dallarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Adres : Oxford Road, Manchester, M13 9PL, UK
Web : http://www.manchester.ac.uk/