Hit (4237) M-99

Cevşen Eşsiz Değerde Bir Duadır

Yazar Adı : İlim Dalı : Tasavvuf
Konusu : Dili : Türkçe
Özelliği : Makale Türü : Müstakil
Ekleyen : Nurgül Çepni/2009-07-09 Güncelleyen : /0000-00-00

CevşenEşsiz Değerde Bir Duadır

`Cevşen , İlahi aşk yolunda ilerlemek, tevhidi ve Allah `ın sıfatlarını düşünmek, üzerinde zikretmek bakımından eşsiz değerde bir duadır.`

Cevşen-i Kebir`in İslam kültüründeki yeri nedir? Cevşen-i Kebir diye adlandırılan dua, bildiğiniz gibi Hz . Hüseyin`in oğlu İmam Zeyne`l-Abidin`den, Ehl-i Beyt imamlarının dördüncüsünden rivayet edilen, ama esasında Resul-i Ekrem `e bir nevi Kur`an vahyi dışında ilham edildiği kabul edilen çok önemli bir duadır.

Cevşen, İlahi aşk yolunda ilerlemek, tevhidi ve Allah`ın sıfatlarını düşünmek, üzerinde zikretmek bakımından eşsiz değerde bir duadır.

Cevşen`in metninin mümkün olduğu kadar ilaveler yapmaksızın, eski kitaplarda olduğu gibi nakledilmesi İslama büyük hizmettir.

Bu İlahi aşk ve tevhid yolunda ilerlemek isteyenlere hizmettir. Onun için bu tür teşebbüsleri hayırlı buluyorum.

Peki Cevşen`i okumak insanlara başka neler kazandırabilir? Cevşen `i sadece üzerinde taşımaktansa hem üzerinde taşımak, hem de metnini sık sık okumak iyi olur. Fırsat buldukça sabah namazından sonra, yatmadan önce okumak insanın terakkisine hizmet eder. Bunu yaparsak, unutmazsak —ben kendim için de ikazda bulunuyorum— manevi faydası büyük olur.

Kitab olarak okuduğumuz Cevşen boynumuzda taşıdığımız Cevşenle aynı, değil mi? Aynı Cevşen , ama boynumuzda taşıdığımız okunabilecek boyutlarda değil.

Cevşen`i boynumuzda taşıyalım, bize bir güç verir. Çünkü Cevşen taşımakla muska taşımıyoruz. Muskanın aslı nüshadır, ancak halk dilinde muska şekline girmiş. Muska deyince insanların aklına içinde bazı rakamlar, acayip şekiller olan, bazen Kur`an-ı Kerim ayeti bile olmayan, bir cin ismi, gene esasa dayanmayan melek isimleriyle dolu büyüyle ilgili bir metin gelmektedir.

Allah`tan başkasından yardım istemeye, Allah`tan başkasına sığınmaya, cinlerle işbirliği yapmaya dayanan bir muskayı taşımak şirktir. Ama Cevşen-i Kebir `in metninde böyle birşey yoktur. Cevşen-i Kebir tamamen tevhid dersidir, İlahi aşk yolcularının zikridir. Onun için üzerinde taşımak bazı gerçekleri hatırlatması bakımından da faydalıdır. O kişiyi meleklerin koruması da umulur.

Cevşen`i okumaktaki amaç nedir? Aşk ile okuyup benimsemek, özümsemek tabi asıl amaçtır.

Cevşen`i kabul etmeyen kesimler de var mı? Cevşen`i kabul etmeyen iki grup var, ancak bunlar tamamen birbirinden bağımsız değil.

Birisi, Vehhabi mezhebi. Bunlar insanın üzerinde birşey taşımasına kesinlikle karşılar. Ama onlara göre bunun nazar boncuğu olması, muska olması, Cevşen olmasının arasında bir fark yok.

Bir de bizim başka tür muskaları taşıyabilen ama Cevşen`e karşı çıkan kesim var.

Vehhabiler Ehl-i Beyt sevgisinde bir arpa boyu yol almalarına rağmen bu kesim Ehl-i Beyt `ten rivayet edilenlere tepki gösteriyorlar.

İmam Zeyne`l-Abidin`den rivayet ediliyor denilince burada bir Şiilik propagandası var diyorlar. Ancak merhum Bediüzzaman hep Ehl-i Beyt `ten bahsediyordu. Benim feyzim İmam-ı Ali`dendir diyordu.

Bediüzzaman`da önyargılar, kuşkular, sevgisizlikler yoktur. Ehl-i Beyt bağlıları dua kitaplarında Cevşen`e yer verirlerdi. Demek ki Bediüzzaman`ın doğduğu köyde, Kadiri tarikatı mensupları arasında Ehl-i Beyt sevgisi devam ettiği için Cevşen okunuyordu, ama Türkiye`nin belli yerlerinde bilinmeyen bir dua idi. Bediüzzaman`ın `Başkası olmasaydı bu yetişirdi` denecek büyük hizmetlerinden birisi de Cevşen`i millete tanıtmasıdır. Bediüzzaman`ın hizmetinden sonra Cevşen Türkiye`ye yayılmıştır.

Vehhabiler Ehl-i Beyt sevgisinde bir arpa boyu yol almalarına rağmen bu kesim Ehl-i Beyt`ten rivayet edilenlere tepki gösteriyorlar. İmam Zeyne`l-Abidin`den rivayet ediliyor denilince burada bir Şiilik propagandası var diyorlar. Ancak merhum Bediüzzaman hep Ehl-i Beyt`ten bahsediyordu. Benim feyzim İmam-ı Ali`dendir diyordu.

Bediüzzaman`da önyargılar, kuşkular, sevgisizlikler yoktur. Ehl-i Beyt bağlıları dua kitaplarında Cevşen`e yer verirlerdi. Demek ki Bediüzzaman`ın doğduğu köyde, Kadiri tarikatı mensupları arasında Ehl-i Beyt sevgisi devam ettiği için Cevşen okunuyordu, ama Türkiye'nin belli yerlerinde bilinmeyen bir dua idi. Bediüzzaman`ın `Başkası olmasaydı bu yetişirdi` denecek büyük hizmetlerinden birisi de Cevşen`i millete tanıtmasıdır. Bediüzzaman `ın hizmetinden sonra Cevşen Türkiye`ye yayılmıştır.
Yayınlandığı Kaynak :
Yayınlandığı Dergi :
Sanal Dergi :
Makale Linki :