Hit (3221) F-946

Nikah Olmadan Cariyelerle Birlikte Olmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Nikah/Evlilik
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2012-08-15 Güncelleyen : /2020-03-23

Soru: Hocam Nisa suresinin 3.ayetini anlayamıyorum. Cariyelerle birliktelik nikahsız olabiliyor muydu? Günümüzde cariye kavramına giren kadın olabilir mi?

el Cevab: وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُوا فِي الْيَتَامَى فَانكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَى وَثُلاثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ذَلِكَ أَدْنَى أَلاَّ تَعُولُوا 

en Nisa 3 ayeti değil Muminun 5 ayeti demek istediniz herhalde.. 
İman edenler eşlerinden ve mülklerine sahip oldukları cariyelerden başkasıyla birlikte olmazlar namuslarını... korurlar (başkasıyla cinsel ilişki ye girmezler) 
Kim bunlardan başkasıyla ilişkiye girerse bunlar haddi aşmış olurlar.
والذين هم لفروجهم حافظون إلا على أزواجهم أو ما ملكت أيمانهم فإنهم غير ملومين فمن ابتغى وراء ذلك فأولئك هم العادون

Bu ayet çerçevesinde bir Müslüman erkek eşleriyle ve cariye sıfatını taşıyan kadınlarla evlilik ilişkisi yaşar. 
İslam fıkhına göre kadın köle statüsüne ancak devlet başkanının onayıyla girer. Köle statüsündeki kadın savaş ganimeti olarak bir askerin payına düşerse ancak ondan sonra erkeğin onunla birlikte olmasının cevaz durumu oluşur.
Bir kadın bu statü ile bir Müslüman’ın mülkü haline geldiğinde onun rahminin temiz olması gözetilir. Bunun için bir zaman beklenir ve rahimde bir canlının olmadığı kesinleşince sahibi olan erkeğin onunla evlilik ilişkisi kurmasının caizliği hali oluşur.
Bir insanın bir şekilde cariyesi olması illa da onunla cinsel ilişki kurmasını da gerektirmez. Bu sadece caizdir. 
İlişki kurulursa kadın onun eşi statüsünde olur. Çocuk doğurursa çocuğunun annesi sıfatını alır ve satılamaz hale gelir. Eş dilerse çocuğunun annesini azad eder. Etmeden ölürse onun ölümüyle birlikte kadın azad olur.
Savaş esirleri olarak alınan kadınların fuhuşa alet edilmesi tecavüz edilmesi gayrimüslimlerin fiilleridir. Müslümanlar ise esir aldıkları kadın ve erkekleri fidye karşılığı serbest de bırakabilirler. Fidye veren olmazsa onları köle statüsüne de geçirebilirler. Köleleri başkalarının cinsel arzularını tatmin de kullanamazlar. Sadece isterlerse onlarla ilişkiye girebilirler. İlişkiye girerlerse onları kendi namusları kabul ederler ve çocukları olursa bu durum daha da özel bir statü kazanır.
Durumun özeti budur.

Günümüzde böyle bir durum oluşabilir mi evet Müslüman bir devletle savaş durumuna giren gayri müslimler Müslüman devlet başkanlığı makamının göreceği lüzum üzerine böyle bir karar alırsa savaş esirleri cariye statüsüne geçirilebilir. 
Gayri müslimlerle anlaşma sağlanırsa esirler salınabilir de…

Mülahaza: Sadece esir düşen kadınlar mi cariyeler olur yoksa evde hizmetçilik eden bayanlarda mı yani bazen kimsesiz bayanlar olur ya da anne baba kızlarını veriyorlar bazı kişilere size hizmetçi olsun diye ve o kız orada yatıp kalkıyor artık onlar o kızın evliliğiyle vs. uğraşıyor. Bu sınıftaki bayan da cariye sayılır mı?

el Cevab: Cariyenin islam hukuku açısından tanımını yukarıda yapmıştım.
Cariye kelimesi sözlük kullanımında kız, kız çocuğu, yeni yetme kız, hizmetçi kız, gibi anlamlara da gelebilir. 
Bu manalarda kullanımının fıkıh kavramı olarak kullanımıyla alakası yoktur.
Savaş esirliğinden dolayı köleleşen kadın bir Müslüman erkeğin payına düşerse (ki günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir) cariyelik hukuku o zaman devreye girer, girebilir. 
 
Hür insanların ilişkilerinde esas olan tek helal yol nikâhtır. 
Kimsesizlerin, hizmetçilerin vs. cariye olarak görülmesi veya muamele edilmesi zina olur, haramdır.