Hit (2066) F-895

Sesli Zikir Yapmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2009-08-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Selamün Aleyküm sesli zikirle ilgili bilgi almak istiyorum sesli zikir özellikle (kadınların) sesli zikir yapmaları caiz mi? (15 Mayıs 2015)

el Cevab:
Sesli zikir caizdir. Kadınların sesli zikir yapması (bir mahzur oluşmayacak ortamlarda iseler) mübahtır.

Ek: Cehri (açıktan) zikrin delili;
1- Bayram namazı için açıktan zikir emrolunmuştur.
2- Namaz kılmaya giderken, telbiye yaparken cehri olarak zikretmek meşru kılınmıştır. Zikir de bunun gibidir. İnsanların ona yönelmesi ve zikretmeleri bu suretle de gönüllerinin yumuşaması için zikir açıktan yapılmaktadır.
3- Hz. Peygamber (sas)’in mescitte sesli olarak Kur’an okuduğu ve civardaki ev sahiplerinin onun okuyuşunu duydukları sabittir. Sahabe-i Kiram onun zamanında namazlardan sonra açıktan Kur’an okuyorlardı.
4- Cabir b. Abdullah el-Ensari (r.a)’den:
Birisi yüksek sesle zikrediyordu. Bir diğer şahıs, biraz sesini kıssan”, dedi. Efendimiz: Onu bırak öyle yapsın. Çünkü o rabbine çok bağlı (evvah), bir insandır”, buyurdular. Bkz.[1]
5- Kudsi Hadiste “Kulum beni bir toplulukta zikrederse, bende onu o topluluktan daha hayırlı bir toplulukta zikrederim,” buyrulmuştur. Bk.[2]

أنا عند ظن عبدي بي ، وأنا معه إذا ذكرني ، فإن ذكرني في نفسهذكرته في نفسي ، وإن ذكرني في ملأ ذكرته في ملأ خير منهم ، وإن تقرب إلي شبرا تقربت إليه ذراعا ، وإن تقرب إلي ذراعا تقربت إليه باعا ، وإن أتاني يمشي أتيته هرولة


Mülahaza: Hatice Çaydavul Kara
Özür dileyerek ben kadınların olduğu sesli zikir meclisine katıldım ev ortamıydı ve zikir yapanlar çok yüksek sesle ve kendilerini yerlere atıyorlardı Allah işiten ve duyandır bu kadarı bana abartılı geldi nacizane fikrim.

el Cevab: Dini bir değer olarak sesli zikir caizdir. Topluca zikir de caizdir.
Ama uygulamada ortaya çıkan durumlar başka bir konu.
-Namaz nasıl kılınır sorduğunuzu varsayalım. Size tarif ettim diyelim. Birisi namazda ha bire burnunu karıştırsa ve bu sizi rahatsız etse durum elbette başka bir mecraya girmiş olur. Sorunuza sesli zikir caiz mi değil mi yönüyle cevap verdim.

 

[1] -el-Hakim en-Nisaburi, el-Müstedrek Ala’s-Sahihayn, h.no: 1361 ;  -el-Beyhaki, Şuabu’l-iman, I.418 h.no: 585

[2] el-Buhari, es Sahih h no: 7405; Müslim, es Sahih h no: 4838