Hit (2151) F-874

Faizle Ev Almanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Faiz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2001-03-16 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Caprıce gold daire satımıyla alakalı bilginiz var mı var ise caiz midir hocam?

el Cevab: Böyle bir daire satım şeklimi var. 
Caprice otellerini duyuyorum. Daha önceki serüvenlerini hatırlıyorum. Çok insanın canı yandı. Zor durum. 
-Allah alışverişi helal faizi haram kıldı ayetini biliyorsunuz. 
Alışveriş standartlarında olan her ticari ilişki caizdir. Meşru alışverişin dışına çıkanlar haramdır ya da mekruhtur. Faiz ise alanı vereni ve aracılık edeni ''helak eden'' büyük günahlardandır. 
-Faizin en kötü tarafı sahibini helak etmesidir. Sahibi Allah’a isyan etmekten korkmaz hale gelir, nefsinde, eşinde, çocuklarında fitnelenir. Olmadık dini açıdan mahzurlu fiillere düşer. Tevbesi de felaketlerin önünün alınması da her geçen gün daha da zorlaşır.

Mülahaza: Önceki serüveni biliyorsanız caiz yada değil hakkında malumat istiyorum.. Adamların geçmişi beni ilgilendirmiyor satış ta herhangi bir şüphe var mı? Adam sana 30 bin liralık daire satıyor sonrasında sen onu aldıktan sonra sana her ay 500 lira gibi kira olanağı sunuyor bu şekilde alım satım caiz midir?

el Cevab: Bir mülkün gelir getireceği garantisiyle satılması ve getireceği gelirin sabit fiyatının verilmesi gaybi bilginin satış şartına konulması açısından caiz olmaz. 
Ama satıcı ben bu malı sana kimse kiralamazsa kendim kiralayarak sana kiracı bulacağıma söz veriyorum derse. Alıcı da bu şartnameye girmeyen vaadle bu mülkü alırsa caiz olabilir. 
Satış sözleşmesine bu madde sokulursa bir zaman gelir de satıcı kira masrafını karşılayamaz olursa, malları müsadere edilip müşteriye kira verilmesi gerekir. 
-Müslümanların uyanıkları bu tür hava vaadleri çok yapıyorlar. Müslümanların hampacıları da bu vaadlere gönül rızasıyla kanıyorlar. 
-y...,k......,i...... vs islami kuruluş ve ortaklıklar çok hazin neticeler verdiler. İnşallah aynı hatalar tekrarlamaz.

 

Soru Sahibi: Hacı Mehmet Şengel
Soru: Faiz haram. Ancak çok yakın bir arkadaşım maddi zorluk içine düştü, evini bana sattı göstererek benim kredi çekmemi, 3 ay içinde de tüm banka borçlarını kapatacağını ve evi tekrar kendi üstüne alacağını söyledi, burada benim bu işe aracılık etmem caiz midir? (29 Aralık 2015)

el Cevab:
İslam ticaret değerlerine uygun işlem yapan bankalar ya da işletmeler ya da şahıslardan alınırsa ve İslami değerlere riayet edilirse caiz olur. 
Siz caiz olan kredi çekerseniz caiz olur. Üç ay sonra evi arkadaşınıza devretmenize kredi alacağınız banka borcu kapatmadan izin vermeyecektir. Borcu kapatırsanız devir işlemi de bildiğiniz gibi caizdir.