Hit (2048) F-870

Devlet veya Özel Kurumlarda Çalışarak Faiz İşlemine Aracı Olmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Faiz,Kürtaj
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2012-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Selamun aleykum size danışmak istediğim bir sorum var PTT veznelerinde çalışmak caiz olur mu? Tahsilatta geciken faturalar için gecikme faizi ve gecikme zammı alınıyor veznedar bunu devlet al dediği için alıyor ama bir şekilde faiz alımına aracı oluyor bunda veznedarın bir günahı var mıdır?

 

el Cevab: Soru sorarken devlet ya da özel ticari kurumların isimlerini vermeden soru sorsanız daha uygun olur. Grup fıkıh dersleri grubuysa da geniş bir yelpazeden ülke insanımız gruba üye. Bazıları bizim konuyu salt fıkıh ilmi eksenli cevapladığımızı anlamayabiliyor. Özelden serzenişte bulunuyorlar.

 

Faiz işlemine aracı olmak faiz alıp vermek gibi haramdır. Faiz işlemi yapmayan bir kurumda da çalıştığınızda ya da bir şekilde ve herhangi bir sebeple (elinizde olsun ya da olmasın) faizli işleme mecbur kalabiliyorsunuz.

Mahkemeler, su, elektrik, iletişim, vs hizmetlerinde borç ödemelerinde kurumların muhasebelerinde zorunlu olarak (kanun zoruyla) bu sıkıntılı durumlarla karşı karşıyasınız.

İnancına uygun değerlerle yönetilmek işte bunun için önemli. İslamda devlet yoktur. islam demokrasiye uygundur, diyenler faize de bir yol buldular elbette bildiğiniz gördüğünüz gibi.

 

Faiz almak vermek ve faize aracı olmak haramdır.

Elinizden gelmediği durumlarda Allah tan af dilemek belki ahirette affa vesile olur. Hayatın her alanında kaçamadığımız günahlardan affedilmeyi umarız.