Hit (2283) F-865

Kandil Geceleri Ve Kutlu Doğum Etkinliklerinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2010-05-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru:  kuranda sadece kadir gecesi var başka gece yok, Mevlid kandili vb gecelerde kutlama gibi şeyler olmamış. Kutlu doğum haftası diye de bir şey yok buda sonradan çıkan bidatlar. Şimdi bende şunu ayetle karşılaştırdım.

Allah c.c. bakara suresinde bizlere hitaben o gün mahşer günü cehennem ehli yarab biz atalarımızın dinine uyduk diyecekler buyuruyor.

Sonradan ortaya atılan kandil gecesi kutlu doğum haftası bunları kutlamak sakıncalı dimi ve en kötüsü de menzilde olsun cemaat de olsun bir beşeri yüceltmek ondan medet ummak aracı kılmak oysa Allah demiyor mu direk benden dileyin bu şirk ve ortak koşma olmamız mı?

 

el Cevab:

Bidatla alakalı daha önce açıklama yapıldı.

Kuran’ın yanı sıra sünnette de hükümler vardır. Bununla alakalı çok sayıda açıklama yaptık linkleri okuyun.

-Cehennem ehlinin Atalarımızın dinine uyduk demeleriyle ilgili ayetler müminlere uyarlanamaz.

İslam alimleri asrı saadet ve sonrasındaki adet ve örfü kuran ve sünnette delil bulamadıklarında dikkate almışlardır. Dikkate alınma sebebi sahabe ve hayırlı nesil mensuplarının dayandıkları bir asıl olabilir hüsnü zannıdır.

İnsanlar arasındaki iletişim ve alışveriş konularındaki anlaşmazlıklarda ve şahitliklerde bölgede yaygın adetler de mahkemeler tarafından belirli şartlar gözetilerek dikkate alınır.

Bunlar İslam öncesi müşrik toplum değerlerinden sayılmaz.

 

Günümüzdeki müşriklerin baskısı altındaki toplumlar zaten tartışma dışıdır.

Kutlu doğum haftası etkinlikleri Diyanet işleri Başkanlığının ve Birkaç büyük cemaatin Modern anma etkinlikleridir. Peygamberimizi kitlelere tanıtmak için buldukları birer platformdur. Modern zamanlarda anma etkinlikleri böyle yapılıyor diye yapılmaktadır. Konunun bu açıdan Dini temeli yoktur.

Şeyhlerden medet Ummak, tevessül vesile rabıta vs konularda çok sayıda içeriğinde delil olan cevaplar verdik onları okuyun.

-Bir Müslüman İman ve Şirk tanımını ve delili bilmiyorsa ve daha bir meseledeki imanı ve şirki ayırt edemiyorsa Dini-imanı tehlikeye girer. Şirki bilmeyen İmanı da bilmiyor demektir.

 

Cemaat ve tarikatların yaptıklarının doğruları ve eksikleri olabilir. Hepsini birden değil de zaman zaman size çok sorun olan konuları sorarsanız cevaplarız.

Burada cevapları Bilgimiz çerçevesinde '' Allah bizden razı olsun '' kardeşlerimize katkıda bulunalım niyetiyle yazıyoruz. Bir şahsı grubu ya da cemaati ya da devleti düzeltmek adam etmek bu grubun yetkilerini aşan durumlardır.

Bilgilendirmek takatimiz olan konularda bilgilendirmeden öteye geçemiyoruz.

 

Bidatin Hükmü İçin Linki Tıklayınız;

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/173/Bidatin-Hukmu.asp?LID=TR&ID=173

 

Sünnet Namazlar, Mevlüt Okutma, Kandiller ve Tevessül Hakkında Bilgiler İçin Linki Tıklayınız;

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/261/Sunnet-Namazlar,-Mevlut-Okutma,-Kandiller-ve-Tevessul-Hakkinda-Soru.asp?LID=TR&ID=261