Hit (3362) F-86

Muskanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Muska
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2008-06-14 Güncelleyen : /2019-05-18

Soru: Muska takmak günah mıdır? Kısmetin, bahtın açılması için de muska takılır mı? 

el Cevab: Kuranı kerimden korunma ayetleri, peygamberimizin torunlarına okuduğu muavvezeteyn, ayetel kursi namaz sureleri diye bilinen kısa surelerin yazılıp üzerinde taşınması sabah ve akşam vird edinilip okunması caizdir. Kurandan ayetlerin yazılıp üzerinde taşınması efendimize sorulmuş ve izin vermiştir. Çok sayıda surenin her gün okunmasının faziletiyle alakalı sünnet nasları vardır.

Korunmak kastıyla bunların yazılıp taşınması caiz olduğu gibi, kısmetin açılması vs meşru kasıtlarla okunmaları ve taşınmaları da caizdir.
Efendimiz kuran ayetlerinin yazılıp taşınmasına izin verirken, kaderinizde yazılmış her ne varsa mutlaka size isabet edecektir buyurmuşlardır.
O halde ayet ya da sure yazıp okumak ve taşımak dua makamındadır ve dua kabul olursa sevinmek ve şükretmek, duaya rağmen başa bazı imtihan vesileleri gelirse sabredip Allah’tan yardım dileyip, bu sabırla Allahtan mukafat kazanılacağının bilincinde olmak gerekir.
İnsanın bedeni ağrıdığında ya da kendisini iyi hissetmediğinde; felak, nas surelerini okuyup ellerine üflemek akabinde de bedene sürmek sünnettir. Hem dua hem teberrüktür. Bu dua türünün insanın kendisi tarafından da yapılması caizdir. Bir başkasının ona okuyup üflemesi de caizdir. Delili buhari hadisidir. [1]

عن عائشة رضي الله عنها: "أن رسول الله صلى الله عليه وسلم كان إذا اشتكى يقرأ على نفسه بالمعوذات وينفث، فلما اشتد وجعه كنت أقرأ عليه وأمسح بيده رجاء بركتها


 

 


[1] el Buhari, es Sahih, H No: 4728 Kitab Fadail el Kur’an