Hit (2539) F-828

Ücretsiz İzin Yerine Rapor Almanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2015-08-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Doğum izni biten birinin çocuğuna biraz daha bakabilmek (çocuğun hala bakıma ihtiyacı var) için ücretsiz izin yerine rapor alması dinen uygun mudur?

el Cevab: Devletin sağladığı imkanları kullanmanızda bir beis yoktur. Özellikle çocuklar için teşvik eden bir devletin sağladığı imkanları.

Mülahaza: Adil Başpınar
Ücretsiz izin alma hakkınız varken rapor almak haksız kazanç olur.

el Cevab: (Çocuğun hala bakıma ihtiyacı var) denilmiş.
Anne grip olsa devlet buna rapor verebiliyor ve memur izinli sayılıyor. Devlet memurlarına bu esnekliği sağlıyor.
Mesela bazı yerlerde lojman desteği var. Diğer memurlar bunu alamıyor.
-Sporcu memurlara çok sayıda özel imkân sağlıyor yine...
-Anne-çocuk için bu rapor alma seçeneği çok sık kullanılan bir durum. Bayan memurun bu tür durumlarında işyerindeki müdürü de esneklik ve kolaylıklar sağlıyor çoğu kere...
Bütün bu durumlar şer’i olmaktan ziyade medeni devlet düzenlemesi ile ilgilidir. Medeni devlet memuruna bu tür konularda esneklik gösteriyor ve gerektiğinde bu çerçevede rapor alıp ihtiyacının gidermek caizdir.
Aynı anne özel sektörde çalışıyor olsa işyeri sahibinin izin vermeme durumu olabilir. O da onun hakkıdır. O zaman aynı anne bu yönteme başvurursa helallik alma durumunda olur.

Mülahaza: Rabia Betül Cankurt Peki anne zaten ücretsiz izin almayı planlanmış ise, ücretli izin hakkı bittiğinde sırf maaş alabilmek için rapor alıyorsa bu da caiz midir?

el Cevab: Kadınların doğum izni alması ve benzer izinler esnasında maaş almaya devam etmesi medeni bir uygulamadır. Dini değerler çerçevesinde böyle bir hak da yoktur düzenleme de yoktur. 
-Esasen devlet memurluğu görevi, maaş, emeklilik, sigorta, sağlık sektörü ve ilgili düzenlemelerin hepsi medeni düzenlemelerdir. İslami bir değerle çelişmediği sürece sayılan medeni düzenlemeler ve vatandaşlara verilen haklar dini değerlerimize uygundur. 
-Devlet memurlarının doğum izni almaları devletin onlara verdiği bir haktır. Kullananların bu hakkı kullanması da mubahtır. Kullanmayanların kullanmaması da mübahtır. 
1 aylık izin bitince hala bakıma muhtaç haldeyse annenin rapor alıp maaşlı ya da maaşsız çocuğuyla ilgilenmesi caizdir. Bir yolunu bulup tekrar rapor alması da yine mahzurlu değildir. Ama ihtiyaç olmadan bu şekilde kanunların ihlal edilmesi işyeri arkadaşlarının haklarının ihlali olacağından dolayı caiz olmaz. 
-Devlet dairesindeki müdür vs yetkililerin personellerinin ihtiyaçları durumunda onları idare etmeleri (sıkıştırmamaları ) de caizdir. 
-Bu ülke hepimizin, bu ülkenin çoğu bireyleri Müslüman ve Müslümanlar kardeştirler.