Hit (4337) F-73

Resmi Nikah ve Resmi Boşanma, Dini Nikah ve Dini Boşanma Yerine Geçer mi ?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Nikah
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2011-01-15 Güncelleyen : /2019-05-18

Soru: resmi nikahla boşanmış bir kimse dini nikahı da düşmüş olur mu? Bu konuda mezhep farklılığı var mı?


el Cevab: Boşanmanın islâm fıkhında ki şartları oluşuyorsa resmi boşanma aynı zamanda dini boşanma olur.
Mahkeme boşamaya karar verdiğinde islâma göre geçerli bir sebebe dayanmazsa verdiği boşama kararı geçersiz olur. Mahkemenin boşadığı kadının dini nikâhı devam eder. İslâm da boşama yetkisi erkeğe verilmiştir. Kadının boşanmayı talep etme yetkisi vardır. Mahkemenin (şer’i mahkeme) belli bazı durumlarda eşlerin nikâh akidlerini feshetme yetkisi vardır.

Boşama en sevimsiz helâldir. Günümüz medeni hukukunda boşanma sebebi sayılan ve mahkemeye başvurulduğunda mahkemenin belirli bir süreç sonunda medeni nikâh akdini feshetmesi durumu medeni kanuna göre gerçekleşiyor. Ama dini değerler açısından mahkeme islâma göre boşanma nedeni olmayan bir sebebe dayanarak karar verdiyse islâmi açıdan bu hüküm geçersiz olur. Nikâh da düşmez. Ama erkek yetkisi çerçevesinde mahkeme kararına uyar boşadım derse boşanma gerçekleşir.
Bu sebeple boşanma davalarına bakan mahkemeler dini ilimler uzmanı bilirkişi de atayarak müslüman ailelerin boşanma davalarını karara bağlamalıdırlar.
- İnanç değerleriyle kayıtlanmayan vatandaşların ise zaten böyle bir sorunu yoktur.

Soru: Bu bayan şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma davası açmış 1 yıldır ayrı yaşıyorlar zaten mehrin yarısını bile vermemiş benimle yaşasaydın ilerde mehrini alırdın ama beni terk ettin mehir hakkın düştü diyor ve hanımını işe girmesi için zorluyor bayanın ihtiyaçlarını 1 yıldır ailesi karşılıyor.

el Cevab: Bu müslüman erkeklerin eşlerine eziyetleri gerçekten içler acısı. Ahiret azabı da çetin olacak. Bir erkek kendi nikâhında kalmak istemeyen bir hanımı zorla nikahında tutmamalıdır. Erkeğe verilen boşanma yetkisi kadınlara zulmetmek için değildir. Mahkeme boşanma kararı verirse verilen boşanma kararı islâmi açıdan geçerli mi değil mi bir yeterli ilim adamına ya da aklınızın tatmin olacağı üç ilim adamına onaylatın sonrasında “Allah kerimdir” deyin.
Mahkeme huzurunda ''eşimi üç talakla boşadım ve dini hak talep etmiyorum'' dedirtirse de mahkeme şer’i olsun ya da olmasın boşama tahakkuk eder.