Hit (2837) F-715

Nafile Namazlar, Kuşluk Duha Evvabin Teheccüd Namazları

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2013-01-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Benim de 2 sorum olacak

1.Kuşluk, evvabin, teheccüd namazlarını hiç bırakmadan her gün devamlı kılmakta bir mahzur var mıdır?

2.Yaklaşık 14 yıldır annemi ben bakıyorum 2 ağabeyim var annem şizofren hastası rahmetli babamın maaşını alıyor aynı zamanda kendisi de emekli bu 2 maaşın da idaresi bende rahatsızlığından dolayı kendi sağlık harcamalarının dışın da rahmetli babam ve kendisi için düzenli olarak ihtiyacı olan kişi ve kurumlara yardım da bulunuyorum kalan miktarı da kendimiz için kullanıyorum ağabeylerimin bu maaşlarda hakkı var mıdır ihtiyacı olduğu zamanlarda onlara da hiç itirazsız yardımcı oluyorum ama yine de korkuyorum hakka girer miyim diye ölçü nedir?  

 

el Cevab: ''el iksar mined taabbud leyse bi bid a'' derler .

-Kullukta nafilelere düşkünlük bidat değildir. Örnekleri çoktur. Eşinizin ya da ailenizin ve nefsinizin üzerinizdeki haklarını ihmal etmeden yapıyorsanız, Yapmakta olduğunuz şekilde bir davranış gayet yerinde ve güzel. Allah kulluğunuzu ve salih amelinizi kabul etsin. Farzlardan yana ya da haramlardan yana sıkıntılı işleriniz yoksa cennetliksiniz. Dua isterim selamlar.

Ek 1; (eşinizin ya da ailenizin ve nefsinizin üzerinizdeki haklarını ihmal etmeden yapıyorsanız.) Cümlesine ek olarak ibadetlerde aslı olmayan ibadet tarzları ya da aslı olsa da uygulamada efendimizden nakledilmeyen ibadetler üretmek sıkıntısına da düşmeden. Kaydını koymak gerektiği özelden gelen sorular sebebiyle anlaşılmıştır.

 

Evvabin Namazının Hükmü:

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/616/Evvabin-Namazinin-Hukmu.asp?LID=TR&ID=616

 

Duha Namazı, Oturarak Duha Namazı Kılmak Sünnet midir? Duha Namazı 2, 4, 6, 8 Ve 12 Rekat Olarak Kılınabilir

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/490/Duha-Namazi,-Oturarak-Duha-Namazi-Kilmak-Sunnet-midir-Duha-Namazi-2,-4,-6,-8-Ve-12-Rekat-Olarak-Kilinabilir.asp?LID=TR&ID=490