Hit (2827) F-696

Bazı Kerametleri Görmenin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2007-01-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Hocam ben geçen birileriyle bir yere gidiyorduk... İçimizden biri dedi ki geçen gün feci bir kaza yapacaktık son anda kurtulduk. Bunu diyenin tarikat arkadaşı dedi ki şeyhimiz seni korumuş... Bunu açıklar mısınız?

 

el Cevab: -Bir şeyhin ya da salih bir insanın Allah’ın bir lutfu olarak bazı kerametleri görülebilir. Bunlara müridleriyle alakalı olduğunda ''tasarruf'' diyoruz.

-Bu tür şeyler terbiye kasdıyla nadiren bazı salihlerden görülebilir. Aslı kerametin hak olmasına dayanır.

-Ama günümüzde bir şeyhe bağlanıp tarikata girenler arasında bu tür ifadeler ve anlatılar, tarikat muhabbetleri sırasında sıklıkla kullanılıyor. Esasta kastedilen şeyhin tasarruf sahibi büyük bir şeyh olduğunun ifadesi, ama ifade edilme ritüeli de ''şeyhimiz seni korumuş '' vs şekilde oluyor.

-Tarikat ve tasavvufun en yaygın virdlerinden birisi "fallahu hayrun hafızan ve huve erhamur rahimin" virdidir.

''Allah en büyük koruyucumuz ve kullarına çok merhametli olandır”. Manasına gelen bu virde devam eden çoğu mübtedi sufiler zamanla tek koruyucu ve tek rahmetine sığınılan varlığın Allah Teala olduğunu anlayacaklardır.

-İşin doğrusunu en uygun lafızlarla ifade etmek seviyesindeki insanların diğer kardeşlerine, kardeş gözüyle bakmayı önemsemeleri gerekiyor.