Hit (3270) F-685

Bir Bayanla Erkeğin Zaruret Dışı Pastanede Buluşup Sohpet Etmesinin Hükmü, Bayanın Erkek Hocadan Özel Ders Almasının Hükmü, Bir Erkeğin Bayan Hocalardan Ders Dinlemesinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2029-03-16 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bir bayanla bir erkeğin bir cafe, pastane de buluşması beraber oturması caiz midir? Arkadaşımla tartıştık ben caiz olmadığını düşünüyorum. Doğrusunu öğrenebilir miyim? Allah razı olsun.

el Cevab: Evlenmeleri caiz olan kadın ve erkek bir ihtiyaç veya zaruret olmaksızın cafe de ya da başka yerde buluşup sohbet edemez.
-Okul görevi, sağlık görevi veya çalışılması caiz olan bir iş gereği olarak olabilecek görüşmelerin; evlilik görüşmelerinin özel bir problemin halledilmesi için olabilecek görüşmelerin ayrı hükümleri vardır.

Mülahaza: Bir arkadaş Arapça ögretmemi istiyor fakat erkek kendisi bu da caiz olmaz değil mi?

el Cevab: Tanımadığı bir insana bir müessese de ya da elektronik ortamda ders vermesi mahzura düşmeyecek bir nefsi hal üzerineyse caiz olur.
Ama herhangi bir mahzurlu hal oluşma riskinden emniyette ise.
Yoksa zaten NŞA da erkek kadına özel kadın erkeğe özel ders vermemelidir.

Soru Sahibi: Tacire Tacire
Soru: Bayanlara erkek hoca başka odadan ses sistemiyle ders verip kuran okutması caiz midir? (1 Aralık 2015)


el Cevab:
Dininden razı olunan, bir erkek hocadan gerekli İslami esaslarla ilgili tedbirler alınıp ders alınması, başka ders alınacak hanım hoca yoksa ya da yok hükmündeyse caiz olur. 

Soru Sahibi: Ahmet Tunç
Soru: Hocam açık kadınlarla oturup dinden konuşmak caiz mi?

el Cevab: Böyle bir görevi ifa edecek olgunlukta olanlar için caiz olabilir. Kadınların kadınlara erkeklerin erkeklere faydalı olmaya çalışmaları imkânı varsa öncelikle o yola başvurulmalıdır. 
Muhataplarınız sadece uzman bir insandan faydalanacak durumdalar ise bu da erkekse erkek hocadan faydalanabilirler.

 

Soru Sahibi: Yasemin Yalçın
Soru: Hocam bir bayan olarak hafızlık dersimi erkek hocaya dinletebilir miyim?

el Cevab: Bayan hocaya vermeniz imkanı varken caiz olmaz. Ama erkek hoca en ehliyetli insansa mahzurlu bir ortam ya da durum oluşmuyorsa caiz olabilir.

Mülahaza: Yasemin Yalçın 
Allah razı olsun hocam bir sorum daha olacaktı, hadis yarışması oldu ve bay bayan karışıktı benim orda hadisin hem Arapça metnini hem Türkçe metnini okumamın dinimizde yeri nedir?

el Cevab: Caizdir. Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı oturmaları rahat etmek ve fitneden emin olmak içindir. İmkan olduğu müddetçe öyle davranılması uygundur. İmkan olmadığında karışık ortamda bulunmak fitneden korunulabiliniyorsa ki mümkündür. O şartla caiz olur. Kadının sesi avret değildir. Albenili ve nağmeli üslup ve tonla konuşması mahzurludur.


Soru Sahibi: Barış Bulut
Soru: Hocam malum derslerimize bayan hocalar da giriyor. Bunların hepsi açık giyinen hocalar. Ders dinlerken mecburen bakmak zorunda kalıyorum şekiller üzerinde anlatıldığında veya tahtaya birşey yazdığında. Bu konuda ne yapılmalı? Bu uğurda dersten vazgeçilebilir mi?

el Cevab: 
Bir kadının erkeğe ders vermesi caizdir. Fitne ortamı oluşmadan gerçekleşmesi şartları oluşturulursa...
-İslami ilimler mensupları buna dikkat ederler zaten. Ama diğer ilim dallarında eğitim alan öğrencilerin İslami değerleri gözetmeyenlerden ders almak durumunda olmaları bir vakıadır. Bu eğitimin zorunlulukları ortadadır. Alabildiğiniz tedbirleri alıp derslere katılmanız bu ilmi öğrenme zaruretine binaen caiz olur. Yoksa caiz olmaz. 
-İradeleri zayıf insanların bu tür ortamların oluştuğu mesleklerin eğitimini almamaları isabetli olur. 
-İradesi güçlü olanların bir şekilde kendilerini fitnelenmekten alıkoyacak tedbirleri alarak bu eğitimi almaları gerekir.

free abortion pill dilatation & curettage pro life abortion