Hit (2901) F-674

İnternetten Kuran Okumanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Kur'an
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2005-01-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Hocam benim daha önceden camide mukabeleye gitmediğim cüzler olmuştu. (yani kaçırdığım)

Ben de bunları internetten okuyan imamlardan dinleyerek (daha kısa sürede bittiği için) takip etmiştim.

Bu konuyu internette biraz araştırdığımda bazı kesim bunun normal camideki gibi okuma yerine geçmeyeceği internetten dinlenerek kesinlikle Kur'an okuma yerine geçmeyeceğini, internet vb. ortamlar sadece öğrenmek için olabilir diye söylerken bazı yerlerde ise televizyon, cd, internetten bunları takip ederek okuma yerine geçeceği görüşlerini gördüm. (çok emin bir şekilde)

Bu konudaki hüküm nedir? Olur mu olmaz mı?

 

el cevab: Mukabele de esas olan kuranı sizin okumanızdır.

Kuran’dan okuyacağınız her bir harf için cennet derecesi lutfedilecektir.

Hadisi şerifte oku ve yüksel buyrulmuştur. Başkasını dinlemek suretiyle hatim yapma hükmünde olmanız için ezberden ya da yüzünden takip etmeniz gerekir ve içinizden okumanız.

Sadece dinlerseniz, kuran okunan mecliste bulunmuş olma ecri kazanırsınız. Ezberinizden tekrar ederseniz ya da yüzünden takip ederseniz sizde hatim ecri kazanırsınız.

Tv ya da cd den okunuşu yüzünden takip ederseniz ya da ezberinizden sizin okuyuşunuz da gerçekleştiği için hatim sevabı kazanırsınız. Ama kuran meclisinde bulunma ecriniz olmaz.

Sadece dinlerseniz kuran dinleme ecri kazanmış olursunuz.

 

Not: Kuranı ''bant kayıttan'' okumanın etkisi hakkındadır.

Hadisi şeriflerde içinde bakara suresi okunan eve cin girmez buyrulmuştur. Bu konuda sıkıntı yaşayan insanlara onlara bilgi vermeden bakara suresini açın her gün dediğimde cinlerle alakalı sıkıntılarının kısa sürede kaybolduğunu gözlemledim. Bunu çok sayıda insandan duydum.

Cd den de okunsa kuran dinlemenin etkisi geçerlidir. Sünnette geçen uygulama ise bakara suresinin evde ev halkından birisi tarafından okunmasıdır.