Hit (3116) F-657

Avretin Açılması Ve Başkaları Tarafından Görülmesi Abdesti Bozar mı, Avret Mahalline Dokunmak Abdesti Bozar Mı?

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Abdest
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2002-01-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bir erkeğin diz kapağı ve göbek arası görülse abdesti bozulur mu?


el Cevab: Avretin bir şekilde görülmesi sebebiyle abdest bozulmaz. Dokunulması sebebiyle de bize göre abdest bozulmaz. Ama abdestin bozulmasını ya da gusül alınmasını gerektirecek sebepler oluşursa abdest yenilenir. Ya da gusül alınması gerekirse gusül abdesti alınır.

Kadın ve erkek avretlerine dokunsalar da yine abdest bozulmaz. Efendimize durum sorulduğunda: ''Avretin senden bir parçadır''[1] buyurmuşlardır.

وحديث طلق بن علي، هو : قال: قدمنا على رسول الله - صلى الله عليه وسلم - وعنده رجل كأنه بدوي، فقال: يا رسول الله، ما ترى في مس الرجل ذكره بعد أن يتوضأ؟ فقال: "وهل هو إلا بضعة منكMülahaza: G.M.
Bir annenin çocuğun altını değiştirmesiyle abdest bozulur mu? Hanefi mezhebine göre… Çocuğun altın bezlerken ve temizlerken ister istemez çocuğun avret mahallisine değdiğinde bozulan var diyen şüphede kaldık.

 

el Cevab: Hanefi fukahasına göre, çocuğun altını da, büyüğün altını da değiştirme fiili sebebiyle -cinsel uzva da dokunmak gerekse bile- abdest bozulmaz. .

-Bazı hadis ehline göre cinsel uzva dokunmak abdesti bozar.

Tafsilat mukayeseli İslam fıkhı kaynaklarında vardır.[1] Ebu Davud es Sunen h no: 182; İbn Mace es Sunen h no: 483; et Tirmizi es Sunen h no: 85;