Hit (2767) F-622

Kıraat Hataları, Cemaatle Namaz Kılındığında Kim Öne Geçer, Kuranı Tecvid İle Okumayan Şahsın İmamlık Yapması Caiz Değildir

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2027-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Hocam sorum imamlık hakkında olacak. Camiye gidince bir çok imamda kıraat hatasıyla karşılaşıyorum. Soru sorduğum zamanda bilgi eksikliği karşıma çıkıyor.Genelde kaçamak cevaplar ve konu başka boyutlara gidiyor. İmamet için şartlar nelerdir ? Daha iyi bilen biri kendisinden az bilen birinin arkasında durmalı mıdır?

 

el Cevab: Cemaatle namaz kılındığında kim öne geçer konusu dini bir konudur ve hakkında nas vardır.

-Günümüzde imamlık resmi görev olduğundan bu sıkıntılar yaşanıyor.

Resmi görev maddesine cemaatte görevli imamdan daha ehliyet sahibi birisi cemaatte bulunduğunda imam görevi dini emirler gereği o şahsa teklif eder gibi bir madde konulursa bu sorun hafifler.

-İmamlık yapacak şahısların istisnasız kıraat noktasında çok ciddi bir eğitimden geçirilmesi bu sorunu hafifletir.

-Kıraatlerdeki uygulama hataları namazı bozmaz ama sünnete kıraat ilmi vaciplerine muhalefet olur.

-Kıraat ilminde tertil ve tevcid vacibdir. Ayette kuranı tecvid ile oku buyrulmuştur.

Ama namaz esnasında mutlakul kıraa ayetin mana bozmayacak şekilde okunması namazın sıhhati için yeterlidir.

Bu sebeple zayıf okuyuşu olan şahsın arkasında kılınan namaz mekruh olmakla birlikte sahihtir.

 

Mülahaza: Barış Bulut

-Peki hocam bununla ilgili ufak bir sorum daha olacaktı arkadaşlarla birlikte kılarken (övünmek manasında değil) genellikle onlardan daha bilgili olduğumu görüyorum. Fakat içimde namazı kıldırma konusunda şüpheler oluyor. Ya bir hata yapıp namaz bozulursa (farkında olmadan) o yükü nasıl taşırım diye korkuyorum herkesin namazı gidecek diye. Başkasının arkasında kılmak da uygun olmadığı için ne yapmam gerekir? Tek başıma kılmak m yoksa ne olursa olsun cemaat yapmak mı sorumluluğu alarak?

 

el Cevab: Namaz da imamlık büyük payedir ve sahibine ecir kazandırır. Gereği üzere olduğunuzda siz kıldırın. Gereği üzere olmadığınızda öne geçmeyin.

İnsanın kendinin farkında olması iyidir, fazilettir. Ama kendini beğenme duygusuna dönüşmesine izin vermeyin.

Cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 25 derece daha üstündür.

 

Mülahaza: Barış Bulut

-Evet işte hocam bir sorun da orda çıkıyor sesi güzelleştirerek okumak insanı gurura büyüklenmeye sevk edebiliyor bu sorunlar tam olarak aşıldığında daha iyi olabilir diye düşünüyorum ben de o yüzden normal bir sesle okumayı tercih etmem doğru mudur? Çünkü diğer türlü hem gurur hem kurallara riayet açısından sorun teşkil ediyor. Kuran okurken sesini güzelleştirmeyen bizden değildir diye bir hadis okumuştum kaynağını bilmiyorum fakat aslı var mıdır yok mudur? Eğer varsa normal okumam hadise muhalefet etmeme neden olur mu?

 

el Cevab: Dinde doğru olan övülen fiilleri yapmaktan geri durmayın. Nefsinizi kontrol altında tutmayı önemseyin.

-Nefsinizi terbiye etmede her bilgi sahibinden daha bilgilisi vardır uyarısı yeterli olmuyorsa; arada bir gıcık ve huysuz bir hocayı ziyaret edip kendinize ayar yapmanız yeterli olur. J

 

Kıraatçiler kıraatçileri beğenmez. İlla bir kusur bulurlar. Mısırın reisul kurrası monufiye vilayetini ziyarete gitmiş . Oranın Reisul Kurrasının da bulunduğu bir mecliste kuran okumuş. Mecliste okuyuştaki bir harfin sıfatını beğenmemiş Monufiyye Karisi ve Reisul Kurraya sen nerelisin demiş. O da Kahireliyim demiş. Sana tavsiyem Kahire’ye dönünce kıraatini Şeyhul kurraya tashih ettirmendir. Şeklinde nasihat etmiş.

 

Mülahaza: Fatih Müşerref Korkmaz

-Anlamını bozmayan okuyuş hataları yapan ve tecvid hataları yapan birinin arkasında durabilir miyiz yani?

 

el Cevab: Kuranı tecvid ile okumayan şahsın imamlık yapması caiz değildir.

-Fakih varken cahilin imamlık yapması caiz değildir.

-Bilmeden arkasında namaz kıldığınız adamın okuyuşu tecvid kurallarına uymuyor ama manayı bozmayacak şekilde okuyorsa kıldığınız namaz sahihtir. O şahsın imamete geçirilmesi ve bile bile arkasında durulması caiz değildir.

 

women cheat on their husbands infidelity in marriage unfaithful wife
click women cheat on men what makes husbands cheat
link why do women cheat why do wifes cheat
abortion methods dilatation and curettage hysteroscopy articles on abortion