Hit (3588) F-555

Küfür Sözleri Söyleyerek Dinden Çıkan Birisi Dine Geri Nasıl Döner

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Dinden Çıkaran İnançlar
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2010-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bir kimse dinden cıkmış ise ve bunu bilmiyorsa ama kelime-i şehadet ve tevhidi bol bol getiriyorsa tekrar dine girmiş olur mu? Birde bilmeden bir insan kasıtlı olmadan dinden çıkar mı?

el Cevab:
Kuranla sabit bir iman esası veya kuranın bir kısmının ya da tamamının inkarı ya da içeriğinin inkarı, beğenilmemesi, kabul edilmemesi;
Sünnet olduğu sabit bir nassın inkarı ya da hükmünün açık gereğinin inkarı, reddedilmesi ya da beğenilmemesi Allah’a imanı ve peygambere imanı ve gereğini iptal eder. Ve sahibinin dinden çıkmasına sebebiyet verir.

Dini değerin hafife alınması nitelemesi kişisel olabilir. Şakadan Cübbelinin anlattığı ''bu nasıl din girerken alttan çıkarken üstten kesiyorlar'' tarzı espriler kasıtsız mahzurlar içerebilir. Ama Allah’ın ayetleriyle istihza, alay etmek dinden çıkış sebebidir.
İstihzanın kastedilip edilmemesi kişisel tespit alanı olabilir.

Mülahaza: Hocam peki bir kişi 2.maddedeki çıkmaya sebep olacak fiillerden birini işlerse (geçen söylediğiniz gibi mürted) ve bundan dolayı dinden çıktığını bilmezse bu kişi için dönüş yok mudur? Daha sonra bu sebebi bilmezse nasıl döner?

el Cevab:
 İnançlar dinden çıkarır, fiiller dinden çıkarıcı inançlara dayanıyorsa dinden çıkarır.
Bir insanı kurtaracak inanç şudur. Ey Allah’ım senin katında doğru nedir bilemedim ve hata ediyor olabilirim. Senin katında iman neyse doğru neyse ona inandım derse hakkında tereddüt ettiği bir şey sebebiyle dinden çıkmışsa tövbesi ve dine tekrar dönüşü gerçekleşir. Ama hakkında tereddüt ettiği dini değer hakkında Allah katında ne ise doğru odur inancını bozacak bir ifade kullanmadığı müddetçe.