Hit (2790) F-472

Gayrimüslim Birinin İslama Zıt Olmayan Fikirlerini Benimsemek, Gayrimüslim Bir Kişiye Sempati Duymak

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2031-12-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bir gayrimüslimin İslam'a zıt olmayan fikirlerini benimsemekte bir mahsur var mıdır? Bir de gayrimüslim bir kişiye sempati duymak İslama zıt mıdır?

el Cevab: Gayrimüslimlerle insani iletişim ve medeni selamlaşma ve ölçülü komşuluk ve arkadaşlık ilişkisi kurulması caizdir.
-Beğeni insanın kalbindeki ve ya da fıtratındaki ya da bilgi birikim değerlerindeki uygunluk -ortak değerler sebebiyle oluşur. Güzellik anlayışınıza uyuyorsa güzel dersiniz, davranışlarındaki üslubu size uyuyorsa beğenirsiniz, düşünce tarzı ve düşüncelerinin mantalitesi sizin değerlerinizle uyuşuyorsa beğenirsiniz.
Bu çerçeve de bir gayrimüslimle evlenme arzusu, ya da onunla iyi iletişim kurma durumu ya da fikir ver tespitlerini beğenme ve takdir etme durumu oluşur.

Müslümanların gayrimüslimlerle günlük hayatlarını dostluklarını ve mesailerini paylaşmaları ise gerekmedikçe mekruhtur. Mahzurlar oluşma ihtimali ve oluşması durumunda da oluşan mahzurun durumuna göre haram olur ya da mekruh kalır.

Müslüman İnsanın Gayri Müslimle Allahtan Korkmaya Çalışanın Allahtan Korkmaz Gibi Yaşayanla Arkadaşlığı Yazısını Okumak İçin Linki Tıklayınız;

http://eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/471/Musluman-insanin-Gayri-Muslimle-Allahtan-Korkmaya-Calisanin-Allahtan-Korkmaz-Gibi-Yasayanla-Arkadasligi.asp?LID=TR&ID=471

link why do women cheat why do wifes cheat