Hit (2206) F-442

Yiyecekler de Katkı Maddesinin Kullanılmasının Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2026-11-14 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru Sahibi: Fe Eyne Tezhebun
Soru: Gıda katkı maddeleri ile ilgili "920 (cystein):un işleme ajanı. Ekmek ve pasta ürünlerinde kullanılır. İnsan saçı, hayvan kılı ve tavuk tüyünden elde edilir. "Bir gıdayı aldığımızda içindekiler kısmında bu ürün yazıyor aldığımız gıdayı yemek caiz midir?

el Cevab:
Hayvanın kılı yanlışlıkla yense ya da tavuk tüyü bundan bir mahzur oluşmaz.
İnsan saçı yemeğe karışsa yine bir mahzur oluşmaz.
Ama kasıtlı olarak insan atıklarının kendisi ya da üzerinde işlem icra edilmiş halinin yenmesi caiz olmaz.

Mülahaza: Zehra Asil Ay
İçinde katkı maddeleri bulunan bir ürünü ( içki jelatin vs) yenilmesi caiz olmayan aldiğımız bir ürünü ne yapmamız lazım? Ben Avrupa da yaşıyorum bunu Hristiyana verebilir miyiz? İş yerlerinde patron hediye olarak içki veriyor bu içkiyi ne yapmalıyız?

el Cevab:
Hazırlanırken içeriğine caiz olmayan ürünler katılan yiyeceklerin bazılarının işlem tamamlandığında bu özellikleri kaybolur.
Örneğin içki katılarak pişirilen yemek ya da et gibi. Bu tür yiyeceklerin yenilmesi hazırlanırken katılan maddelerin haramlığı açısından haramdır. Ama içki kendisine ateş değip niteliğini kaybetmesinden sonra hükmünü kaybettiğinden aç kalan bir insan başka yemek bulamazsa zararı kendisinden def edecek kadar bu yemekten yiyebilir. Ama normal şartlar altında bir Müslüman içkiyle yemek pişirmez ve pişirilmesinde içki kullanılan yemeği yemez.
Biz bu tür yemekleri ve bu tür diğer gıda maddelerini yemeyip bunu önemsemeyen gayri Müslimlere ya da hayvanlara verebiliriz.
İçkinin özelliğini koruduğu yiyecek ve içecekleri ise esasen almamalı ve başkasına da vermemelisiniz. İçki bütün kötülüklerin anasıdır ve başka inançların mensupları bunu haram görmeseler de biz haramlara aracı olmayız, hediye etmeyiz, dolaylı olarak ve ya direkt olarak kullanmayız. İçki kullanan insanla iletişimiz ve dostluğumuz en asgari ve en insani sınırda olur.