Hit (3407) F-298

Sabah Ve İkindi Namazlarının Ardından Kaza - Nafile Kılmanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2024-10-14 Güncelleyen : /2017-06-08

Soru: Sabah namazı ezan okununca hemen kılınsa, ardından da 2 rekat kaza kılınsa olur mu?
İkindi de aynı şekilde, geciktirmeden, ezandan sonra hemen ikindi kılınıp, ardından ikindinin kazası kılınsa olur mu?

el Cevab: Sabah ve ikindi namazlarının farzlarının edasından sonra nafile namaz kılınmaz 
namazdan sonraya bırakmak durumunda kaldığınız bir kaza namazı varsa kaza namazı kılabilirsiniz
güneşin doğması anı ya da batması anına denk gelmemesine dikkat ederek tabii...

Not: Bir namazı vaktinde kılmaya eda, vaktinden sonra kılmaya kaza denilir. Farz namazın kazası racih kavle göre farzdır.
Kaza namazlarının Farzlarını vakit namazının farzını kıldıktan sonra kerahat vakti değilse kılabilirsiniz.
Kerahat vakti güneşin doğma anı zeval anı ve batma anıdır. Doğmaya başladığı an ve doğuş anı batmaya başladığı an ve batma anı da aynıdır.

Mülahaza: Havva Öztürk 
Benim bildiğim kadarıyla güneş doğarken ve batarken kaza namazı da olsa kılınmaz ve eğer kazaya kalmış namazım varsa kılarken şuna dikkat ederim, sabah ikindi yatsı namazından sonra değil önce kılarım kaza namazını ya da öğle aksam namazından sonra, sünnetlerden önce ya da sonra, arka arkaya farz namazını ya da kaza denk getirmem, bu benim bilgim dahilinde yaptığım bir şey ne kadar doğru onu da tam bilemiyorum.

el Cevab: Sabah namazının vaktinde efdal olan güneş doğmadan önce namazınızı cemaatle eda edebileceğiniz kadar bir vakit kaldığında farzını kılmanızdır. Bir namazın vakti girince önce o namaz eda edilir sonra bir mani yoksa kaza ya da nafile namaz kılınır.

Mülahaza: "Namazdan sonraya bırakmak durumunda kaldığınız bir kaza namazı varsa…" Buna, üstte dediğim 5 vakit ardından o vaktin kazasını kılmak giriyor o zaman değil mi?

el Cevab: Sabah namazının farzından sonra güneşin doğmasını beklemek tavsiye edilmiştir. İstiğfar Kelime-i Tevhid, Esma-i Hüsnadan zikirle... Bu çerçevede hareket etmek daha uygun olur. Sabah namazından önce kaza kılabilirsiniz mesela. İkindi namazının farzından sonra güneşin batmaya başladığı andan az bir süre öncesine kadar kaza kılabilirsiniz.


Mülahaza: Sibel Zeynep Türkeli
- Kaza namazları muhakkak o vaktin peşinde mi kılınmalı? Mesela öğlenin kazasını öğle namazının akabinde kılmak gibi…

el Cevab: Şart değil. Namaz borcu olan kendini nasıl disipline edebiliyorsa ederek borcunu ödemeye gayret etmelidir. Haram vakitlerde namaz kılınmaması yeterlidir.