Hit (2451) F-288

Sehiv Secdesi Yapılması Gerekirken Unutulduğunda Namazın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz,Sehiv Secdesi
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2023-02-16 Güncelleyen : /0000-00-00

 

Soru: Namaz kılarken yanlışlıkla hata edersek sehiv secdesi gerekir, namaz bittiğinde sehiv secdesi yapmayı unutursak ne yapalım?

el Cevab:
-Kıbleden yönünü dönmeden hatırlarsa,
-Dünyevi bir söz söylemeden önce hatırlarsa
Tekbir getirip secde eder sonra teşehhüd dualarını okur ve selam verir.

Ek: Sehiv secdesinin sebebi olan farzın tehiri oldu ama hatırlandığında gereği yapıldı da en son sehiv secdesi unutulduysa sehiv secdesi unutulsa bile namaz sahihtir.
-4 rekatlık bir farz namaz da hem üç rekat kılındı hem de 4. rekat kılınmadı ve sehiv secdesi de yapılması unutulduysa namazın iadesi gerekir.

Mülahaza: Mesut Keskiner
Soru: 4 rekat namazın ilk rekatını kılıp unutarak tahiyyat oturuşuna geçip normal olarak kılarken sonradan aklımıza ilk rekattan sonra 2. rekatı atladığımız gelirse buna sehiv secdesi kafi gelir mi? Gelmez ise namazı nasıl 4 rekata tamamlarız?

el Cevab: Sehiv secdesi yeterlidir. Unutursanız da namazı iade etmeniz gerekmez, ama namazınızda namazınızı bozmayacak bir eksiklik olur. İstiğfar edersiniz ve tekrar olmamasına özen gösteririsiniz.

Soru Sahibi: Nurdan Yılmaz
Soru: Farz namazda sehiv secdesi yapmam gereken bir hata yaptım. Son oturuşta tahiyyat duasından sonra sehiv secdesi yapmayı unuttum ve salli duasını okuduktan sonra aklıma geldi sehiv secdesi yapacağım. Bu durumda ne yapmalıydım.

el Cevab: Sonraki rüknu geciktirme sebebiniz kıraat olduğundan esasen sonraki rükun geciktirilmiş bile sayılmaz. 
Yazdığınız çerçevede sehiv secdesi rüknun geciktirilmesinden dolayı gerekmez. 
Tahiyyattan sonra salli ve barik okusanız da sonra sehiv gerekiyorsa yapsanız caizdir. Salli barik okumadan da yapsanız caizdir. Birşey gerekmez. 
Bu yazdıklarınız çerçevesinde esasen sehiv secdesi yapmanız gerekmez.
Farzı unutup sonradan yaptıysanız bu sebeple sehiv secdesi yapacak iken yapmasanız namazınız sahih olur.  Ama farzı unuttunuzsa namazı iade gerekir.

Soru Sahibi: Fatma Çiftçi Taş 
Soru: Farz namazın üçüncü rekatında Fatihadan sonra unutarak sureye başladık hatırladığımızda rükuya gitmeli mi yoksa sureyi bitirmeli miyiz?

el Cevab: Ayeti bitirmeniz yeterlidir. Ayet uzunsa mana hata olmayacaksa yarım bırakmanız da caizdir.