Hit (705) F-1524

Canlı Tasviri Olan Animasyon Çizgi Film Ve Elektronik Oyunları Çizmenin Hükmü

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : S. Abacı/2023-06-12 Güncelleyen : Fıkıh Dersleri/2023-06-12

Soru: Canlı resmi çizmenin haram olduğunu, ağaç, deniz, çöl vb. Ruhsuz varlıkların çizilmesinin ise caiz olduğunu biliyorum ama günümüzde dijital ortamda da bu yapılıyor. Benim sorum "canlı tasviri olan" animasyon, çizgi film ve elektronik oyunlar haram mı yoksa islam'ın ahlak ve ilkelerine ters olmadıktan sonra caiz olur mu? Çünkü sonuçta bunlarda da üretilenler bir cihazda ya da kağıt üzerinde çizim yapılarak elde ediliyor. Resim ile aynı bağlamda mı olur? Aslında benim takıldığım nokta tasvir noktası yoksa lehv boş iş olduğunu biliyorum ve zamanla bırakma yönünde gidiyorum ama tasvir konusunda nasıl bir tavrım olması lazım onu araştırdım ama bir karara varamadım. Aslında sitenizde biraz açıklamışsınız ama dijital ortamda da olsa il başta resim çizilerek ve cihaz üzerinden de canlı tasviri yaparak ürün elde ediliyor. Şu anki görüşünüz nedir?

el Cevab:
Dijital film üretmek dijital resim yapmak diğer İslami değerleri dikkate alarak yaparsanız ve ticari ya da dini gayeyle yaparsanız mübahlık sınırında olabilir.
Efendimizin bu suretleri yapanlar kıyamet günü azap olacaklar hatırlatması esasta cahiliye adeti ve fiillerine yöneliktir. Bu kesin. Ama islam toplumunda resim ve heykel olmamasını da emretmektedir.
Çizim veya video kayıtları şeklindeki görseller dini değerlerimize hizmet edecekse mübahlık hali oluşabilir.  Ama Müslüman bir kadının fotosu ve videosunun görüntü kaydının başkalarına gösterilmek için kaydı en azından etki uyandıracak şekilde alımlı olan kadınlar için haram olmaya devam etmektedir.  Etkileyici güzelliği olmayanların sokakta el yüz ayakları açık olarak gezmeleri veya görülmelerinin mübahlığı ya da yaşlı kadınların yabancı erkekler tarafından görülmelerinin mübahlığı onların film oyuncusu olmasına cevaz delili olmaz.  Spikerlik vs. de  böyledir.

Karikatür Türevi Resimler Çizmenin Hükmü, Heykel Yapmanın Hükmü,Ev Ortamındaki Serbestlik Durumlarının Videolarının Kaydedilmesi, Kadınların Tesettürsüz Ya Da Çıplak Resim Ve Videolar Çektirmelerinin Hükmü