Hit (435) F-1514

Bir Yetkilinin Dindarlarımızın Gerçekten Bir Tecdide İhtiyacı Var Sözü ve Manası

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : S. Abacı/2023-03-04 Güncelleyen : S. Abacı/2023-03-04

Bekir Bozdağ:
"Güncelleme konusunda Cumhurbaşkanımıza buradan çok saldıranlar oldu. Sanki 'reform' gibi algılatmak isteyen ve algılayanlar oldu. Cumhurbaşkanımızın hayatı ortadadır. Tayyip Bey aklı erdiği günden bu güne imanıyla, ihlasıyla, ameliyle ortada olan birisidir. Ve imanı, amelinin bedellerini de yaptığı mücadele içerisinde ödemiş birisidir. 28 Şubat'ın ve ülkemize pek çok yanlış uygulamaların ortaya koyduğu bütün sakatlıkları ortadan kaldıran bir liderdir. Bugün Türkiye'de dinin öğrenilmesi, öğretilmesi ve muhafazakâr, mütedeyyin insanların kendini ifade etmesinin önünde ne kadar engel varsa, Allah'ın izniyle, hepsini kaldıran bir liderdir. Ama şimdi bakıyorsunuz burada saydırıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği şey çok açıktır. Bir konuda açık ayet varsa ve sahih kesin sünnetten deliller varsa ona uyacağız. Onu tartışmaya gerek yok. Ama diyelim ki açık bir şey yok. O zaman ne yapacağız? İçtihat yapacağız." 2018

el-Cevab:
Elhamdulillah. Her açıklamada biraz daha normal bir söyleme yaklaşıyorsunuz. Son iki cümleyi de düzeltseniz istiğfarınız tamamlanacak. 
(Ama diyelim ki açık bir şey yok. O zaman ne yapacağız? İçtihat yapacağız.) demişsiniz de şimdi de ictihad ilan ettiniz. 
Bu da gülünç. Dini güncellemeye kalktınız tepki yağınca mecelle kaidesine atıfta bulundunuz. Onu da bilmediğiniz anlaşıldı ondan da vazgeçtiniz. Şimdi en büyük dini ilim sıfatlarından birini iddia ediyorsunuz. 
İctihadı hanginiz yapacak. 
Mecelle de bir yerinde vardır. Arayıp bulun. İctihad ictihadı nakz etmez. Sizin icithadınız sizi bağlayacaktır. Başkasına ictihadınızı mı dayatacaksınız. 
Nureddin Yıldız’dan özür dileyin. Ve işinize bakın. Siz kim ictihad kim.

Mülahaza: (Mevlana Sari) :Son 2 cümlenizde kibir hissettim nedense...

el Cevab:
İlim adamlarının bir kısmında izzeti nefs olur. İzzeti din olmalıdır sadece. İlim adamlarına terbiyesizlik yapılınca, bunu bilmekle birlikte cümlelerimize yansıyan izzeti nefis den kendimizi alamayabiliyoruz.
Hoşgörün. Düzeltiyorum.
 
İctihadı hanginiz yapacak. .
Mecelle ye de bakılabilir. Usulu fıkıh kuralıdır. ""İctihad ictihadı nakz etmez"". Sizin ictihadınız sizi bağlayacaktır. Başkasına ictihadınızı mı dayatacaksınız.
Nureddin Yıldız dan özür dileyin.
İctihad yapma konusunda ise şu ayeti hatırlatırım.
(Onlara deki. Amel edin bakalım; Allah amellerinizi görecek, Peygamberi görecek ve müminler görecektir... Sonra Gizli açık her yapılanı bilen ve gören Allah'a döndürüleceksiniz ve o sizi amellerinizden (gizledikleriniz ve açık ettiklerinizin hepsinden) hesaba çekecektir.)
Tevbe 105

وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ وَسَتُرَدُّونَ إِلى عالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

Mülahaza:(Yaman Seyfullah) Siz yaparsınız çok biliyorsunuz ya. Bay kibirli. Sayfanın ismini değiştir fıkıhla alakası yok önce nefsinizi hesaba çekin siz. İctihad kapısı her zaman açıktır.

el Cevab: Kibirliye kibir sadakadır derlar ya o kabildendir cümlelere yansıyan kibir.
Yoksa bir Müslümana bir diğer Müslümana kibir etmek yakışmaz. Kibirli mel'undur. Allah hepimizi korusun. Kibriya sadece Allah'ın sıfatıdır. Bizde gördüğünüzde kibir zannettiğiniz şey ise Bildiklerimizin doğruluğundan aldığımız güçle  hataları işaret etmemizdir. Kibir hakkı kabul etmemektir.  Kibir zannettiğiniz şey kibir değildir. 
 
Hanefi fukahasının en büyüklerinden imam kerhi ictihad kapısının kapandığına kanidir. Usul kitaplarında bu görüş ve delillerini bulabilirsiniz. 4 mezhebin devleri büyük ilim adamları bu görüşü ve delillerini eserlerine almış ve incelemişlerdir. İmam el-Kerhi zamanının Ebu Hanifesi olarak anılan büyük bir allamedir. Allah taksiratını affetsin. Rahmet etsin.
 
İctihad kapısı açabilene açıktır. Bu konu bir usulü fıkıh konusudur. Fetva verme her dönemde yapılan ve yapılması gereken bir farizadır.
Yüce Allah "bilmiyorsanız Zikir ehline (ulemaya ) sorun" şeklinde bunu emretmişlerdir. Fetva ictihadın en alt rütbesidir.
Ama İctihad kapısının kapalı olması Bekir Bozdağ’ın kullandığı mana da değildir. O fetva vermeyi kastedip yanlış kavram kullanarak ictihad kapısından bahsediyor.
Açık olması da sizin karar vereceğiniz bir konu olmasa gerektir. Siz ise benim kibrime beni tanımadan, karar veriyorsunuz.
Konu mecrasından sapıyor. Konumuz icitihad kapısının kapalı olup olmaması değil ki.