Hit (3475) F-149

Sabah Namazını Kıldıktan 5dk Sonra Güneşin Doğduğunu Farkedersek Kıldığımız Namazın Hükmü Nedir

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Namaz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2006-08-14 Güncelleyen : /2019-06-07

Soru: Sabah namazının takvimdeki güneş doğuş vaktinden 5dk geçmişse ve biz namazı kılmışsak (vakti geçtiğinden) o namazın kazasını yapmaya gerek var mı? Kılındığı zaman güneşin doğduğuna dair herhangi bir yansıma yoktu aydınlıktı ve güneşin doğmadığına kanaat edilmişti... Aynı şekilde yağmurlu havada yani havanın güneşli olmadığı zamanlarda yine takvim vaktinin üzerinden 5dk geçmişse ve namaz kılınmışsa kazası gerekir mi? Ayrıca yatsı, teheccüd ve vitir namazları ve diğer sünnet namazları sabah namazı vaktinin girmesinden ne kadar süre önce kılınmalı?

el Cevab: Namazı kıldıysanız ve namazın vakti çıktığını sonradan anladıysanız, namazınız kaza hükmünde olur.
Yatsı vitir ve teheccüd yalancı fecre kadar kılınabilir.

Mülahaza: Yalancı fecr ne demek?

el Cevab: Yalancı fecir, gecenin son diliminde zifiri karanlıktan sonra, güneş ufuktan yukarı doğru dik bir ışık yaymaya başlar. Bu ilk şavktan sonra ufukta geçici bir kararma olur. Sonra güneşin doğacağı ufukta yayvan bir ışıma başlar. 
İlk olarak gerçekleşen dikey ışımaya yalancı fecir ufka yayılan aydınlanmaya da gerçek fecir diyoruz.

Mülahaza: Yatsı, vitir ve teheccüd en son sabah ezanına kaç dk kala kılınabilir o şekilde cevap verirseniz ben daha iyi anlayacağım sanırım... Aynı şekilde duha namazı da öğle ezanına kaç dk kala kılınabilir lütfen hocam günlük hayatta aklıma çok takılan sorulardandır bunlar uzun oluyor ama cevap verirseniz sevinirim...

el Cevab: (yazdığım bilgilendirmeler olabildiğince açık ifadeler içeriyor. Ama sizin kafanızı karıştırıyorsa dikkate almayıp bir hocaya gidip birebir iletişim kurarak ondan bilgi alın.)
- Duha namazı, literatürde iki namaz hakkında kullanılır sabah namazından sonra kılınan nafile namaz hakkında ve akşam namazının edasından sonra kılınan nafile namaz hakkında...
Akşam namazından sonraki namaz, ülkemizde evvabin namazı adıyla meşhurdur. 
Duha namazı öğle namazına kadar kılınabilir, teheccüd namazı güneşin doğmasından 2 saat öncesine kadar kılınabilir.

''Fıkıh Dersleri Kitaplık'' grubumuz var orada çok sayıda namazlarla alakalı kaynak eserler vardır. İndirip detaylı metinleri okuyabilirsiniz.