Hit (267) F-1438

Dini Nikah, Medeni Nikah Ve İslami Kurallara uygun evlilik

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : S. Abacı/2022-09-25 Güncelleyen : Fıkıh Dersleri/2022-09-27

Soru: Dini nikah kuralları zorunludur. Ama bizler medeni kurallara göre evlenmek zorunda bırakılıyoruz. Çözüm var mıdır?
 
el Cevab:
İnanç hürriyeti iddiası, demokrasinin en büyük iddiasıdır.
Ama Demokrasi ülkemize geldiğinden bu yana İslam’a bağlı insanlar inandıkları gibi konuşmak ya da inandıkları gibi yaşamaktan (medeni kanun kısıtlamaları sebebiyle bir hak olarak) yararlanamamaktadırlar.
Cumhuriyet, halkın kendi kendisini idaresidir, denilir. Ama durum şudur; cumhuriyet medeni laik ateist kurallara göre halkın kendi kendisini idaresidir aslında.
Halkımızın yüzde 90’ı Müslümandır ama hukuk düzenlemeleri neden ateisttir. Yani Allah’ın indirdiği emir ve nehiylere göre değildir. Bu soru sorulamamakta cevabı da verilememektedir.

Ülkemiz insanları Allah'a peygamberine ve o'ndan gelen her değere inanmakta, Kuranı baş tacı etmekte, ama Kuran’daki emirlere ve peygamberimizin büyük günah dediği fiillere göre yaşamaktadırlar.

Ülkemizin bilinçli bir "emri bil maruf" heyeti dahi yoktur.
Bu büyük fariza "sizden bir topluluk olsun, iyilikle emretsin, kötülükten nehyetsin" şeklindeki ayetlerle hepimize farzdır.
Ama diyanet bile bu emri henüz camilerde yarım yamalak yapmaktadır.
Emri bil maruf heyetleri cami dışında da topluma hizmet edecek şekilde düzenlenmelidir.

Medeni bir hak olarak evlenecek olanlara çözüm önerim şu şekildedir.

1- Önceden belirlenmiş medeni nikah ve medeni boşanma hukuku sözleşmesi, hazırlanır.

2-Yine evlilik öncesinde eşler tercihli olarak, dini nikah ve dini nikah hukuku sözleşmesi imzalarlar.
Taraflar bu nikah devam ettiği müddetçe -bu kurallarla- anlaşmazlıklarda anlaşmazlıklarını çözerler.

Not: Eşlerin evlilik ve boşanma ile alakalı hukuki süreçlerindeki farklılıklar toplumsal huzuru bozamaz. Zira ikili anlaşmazlık ekseninde devam etmektedirler. Ve İslama göre çözümler üretilmesi kavga ve öldürme fiilleri çok azaltacaktır.

3- Dini nikah;
İslam, Hristiyan, Yahudi ve diğer dinlere göre devletin bilirkişisinin hazırladığı nişan hukuku, nişandan dönme, evlenme evli ilken uyulacak kurallar. Mihir hakkı ve boşanma,  mal miras taksimi, defin, çocukların velayeti, soy isim taşıma, nafaka çalışma ev ve iş hayatı, çok evlilik gibi konularda caiz olan seçeneklerden aralarında anlaşarak bir hukuk danışmanından bilgilendirme alarak tercihler yaparlar.

4- İslam hukukunu seçenler günahtan ve bir daha dini nikah yapmaktan kurtulurlar.
İslam hukukundaki boşanma sebepleri ve muhalaa ve başka kadınla evlenmeme şartı koşma, boşanma vekaleti alma anne baba ziyareti izni, kendi malını kendisinin idare etmesi vs. bütün haklara dövme den evde yemek pişirip pişirmemeye, çocuk emzirmeden, mahremiyle iş seyahatine kar her şey netleştirilir.

5- Eşlere ittifak ettikleri takdirde dini nikah akdinden dönüp medeni nikaha ve kurallarına dönme hakkı da verilir. Ama eşlerden birisi rıza göstermezse tazminat ödenerek eşlerden birisi kendi şartını değiştirebilir. Diğer eş nikahı feshedebilir.
(Zira islama göre irtidat veya irtidat seviyesindeki haram fiillere mübtelalık re'sen boşanma sebebidir.)