Hit (413) F-1424

Andımız

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : S. Abacı/2021-04-07 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Andımız da dini değerlerimize uymayan bir şey var mı?

el Cevab: Andımızın metni şudur;
 
Türk'üm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türk'üm diyene!
-----------------
Andımız cumhuriyetin ilanından bir müddet sonra zorunlu hale getirilmiştir.
Metne birkaç defa eklemeler yapılmıştır.
Baş tarafında ki ilk cümle türküm ile başladığından ülkemizdeki diğer ırklara mensup vatandaşların kültürlüleri tarafından eleştirilmiştir. Bir kürdü ya da arabı ya da pomakı ya da arnavudu hangi saikle türküm demeğe zorluyorsunuz eleştirisi getirilmiştir. Kanaatimce de bu zorunluluk insan haklarına aykırıdır. Ulus devletçilerin ülkemiz insanını "hizaya sokmak ve onurlarını incitmek " için çocuklarımıza dayattıkları bir cümledir.
 
Türk kelimesi ile Türk ırkından gelenleri değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kastediyoruz çeklindeki ifadeler ve açıklamalar ise tam bir saçmalıktır. Annem ve babam Türk ve şecere sahibi olmasına rağmen böyle bir çarpıtmayla and okutulmasını doğru bulmamışımdır.

Andımız isimli metnin içindeki ilkem kelimesiyle başlayıp devam eden güzel ifadeler maalesef gerçekte hiç olmamıştır. Okullarımızda ahlaki terbiye yok gibidir. Okulda okurken arkadaşlarımın hemen hepsi andımız gibi sürekli küfür edebiliyorlardı. Ama andımızdaki küçüklere saygı büyüklere sevgi duymak şeklindeki ifadeler hep güdük kalmıştı.

Ey büyük Atatürk... cümlesiyle başlayan cümleler ise Atatürk’e sevgi ve saygıyı küçüklerin gönüllerine nakşetmek için konulmuşsa da sevdirmek bir yana onu sevmeyenleri incitmiştir.
Ne mutlu Türküm diyene ifadesi de manasız bir lakırtıdır.
Ben Türkoğlu Türküm. Ama bu ne mutlu türküm ifadesi atalarımın Türklüğüne saygı manasında olmadığından bir değeri olmayan bir cümle olarak kalmıştır.
Ben bir Müslüman olarak zaten bütün insanlara insan oldukları için saygı duyulmasının gerekli olduğuna inanan bir insanım ailem de öyledir. Ama neden bunu her sabah tekrar ettirildiğimizi hiç anlamamışımdır.
Hulasa-i kelam:
Bu metin içeriği itibarıyla hafif bir metindir.
Dayatılması itibarıyla ise insan haklarına aykırı bir metindir.
Allah’ın emirleri var diye kendilerine hatırlattığımda din vicdan işidir deyip göz göre göre Allah’a isyan edenlerin namaz kılmayan faiz den sakınmayanların biz Müslümanların çocuklarına Fatiha ya da Subhaneke ile ya da besmeleyle sabah derslere başlamamıza izin vermeyenlerin andımız dayatmasından bulunmaları "ibretlik" davranışlardır.
Allahım şerlerini bizden bertaraf buyur. Amin