Hit (136) F-1377

İslam Hukukunda Tecavüzün Cezası

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-15 Güncelleyen : /2020-04-15

Soru: Akıl sağlığı olmayan 22 yaşındaki kıza 5 kişi tecavüz etti. Zeka yaşı 11, Bağırmadı diye ceza almadılar. Kız 4.5 aylık hamile. Buna hüküm ne olurdu? Belirlenen kişilerden biri baba test yapılmış. (Mart 2018)

el Cevab: Bu tür suçlarda birden fazla suç unsuru oluşuyor. Önce şeri açıdan suçun sübutu tespit edilmeli, sonra aynı türden suçlarda en ağır suç mu cezalandırılacak yoksa bütün tespit edilen suçların cezası mı uygulanacak usul meselesi karara bağlanacaktır.
Tecavüz suçundaki evlinin tecavüzünün cezası recmdir.
Bekarın cezası şiddetli tazir ve celddir.

Şer’i hadleri ancak İslam devleti tatbik eder. Darul islam dışındaki işlenen suçlara ceza verilmesi İslam devletinin şeri ceza tatbiki açısından görevi olmamakla birlikte dindaşına sahip çıkmak için siyasi açıdan İslam devleti Müslümanlara tecavüz edenleri o devletlerde uygun yöntemlerle cezalandırma cihetine gidebilir.

Şer’i cezaları devlet tatbik eder. Bireyler had cezalarını tatbik etmez.

Mülahaza: İlyas Aydın
Hocam 'şeri cezayı halk verirse ahirette bir cezası olur mu?

el Cevap: Şer’i cezayı bireyler tatbik etmez. Ederse anarşi olur.
Ceza halkı ve hakkı temsil eden devlet erki tarafından önce incelenmeli sonra sübut bulursa Allah’ın rızasına uygun cezalandırma yapılmalıdır. Allah’ın rızası bu şekilde gerçekleşir.
Sıradan halk toplulukları suçun niteliğini ve ilahi ceza hukukundaki karşılığını nasıl bilecekler de ceza verip uygulayacaklar. Problemi önemlidir.

Mülahaza: Alaaddin Hamurcu
Böyle bir durumda şeri ceza idam değil midir?

el Cevab: İslam fıkhı yürürlükte değildir. Bu sebeple ölüm cezasının tatbik şekilleri ve ölüm cezası verilecek suçlar konusunda fazla söze hacet yok.
Ama özetle söyleyecek olursak.
(Bu yazacakların devlet İslam devletiyse geçerlidir. )İşlenen suç öldürme ise Kısas olarak öldürme cezası söz konusudur.
İşlenen Suç tecavüz ise suçluya tecavüz edilerek cezalandırılmaz. Evli olan tecavüzcü bu fiille zina fiilini işlemiş olduğundan zina cezası uygulanır. Evlinin zina cezası recmdir. Bekâr ise recm uygulanmaz.
Tecavüz sanığı hem tecavüz etti hem de öldürdüyse öldürme şekline uygun olarak öldürülür. Öldürme şekli çok zor olacak bir şekli olan bir şeyse kılıçla ceza tatbik edilir. Hadiste öldürme cürmünün cezası kılıçladır buyurulmuştur. (لا قود إلا بالسيف) Hanefi mezhebinin fetvası öldürme fiillerinin şekli ve keyfiyeti ne olursa olsun cezalarının katilin öldürdüğü gibi değil kılıçla öldürülmesi şeklindedir.
Diğer mezheplerden fakihler katilin öldürdüğü şekle uygun öldürüleceğine fetva vermişler bu konuda Bir müslüman kadını kafasını yararak öldüren Yahudi’yi kafasının yarılarak öldürülmesini delil göstermişlerdir. Kısas ayeti Bakara 179 ve Bakara 194 ayetlerini delil göstermişlerdir.
Soruyu soran üyemizin tecavüz edenlerin yürürlükteki kanunlara göre serbest bırakıldıklarını söylediğini de akılda tutun.
Bu durumdan kimse razı değilse Meclis bu durumu düzeltmelidir.

Demokrasi halkın kendi kendini idare etmesidir. Ama % 99 u Müslüman bir ülkede halk neden İman ettiği Allah’ın emirlerini değil de Bu ülkeyi işgal eden ve Osmanlı imparatorluğunun topraklarını işgal eden İtalya Fransa ve İngiltere ve İsveç anayasalarından toplama bir kanunnameyle yönetilir anlamak zordur.