Hit (112) F-1337

Müslümanların Birbirleriyle Savaşmalarının Hükmü Ve Detayları

İlim Dalı : Konusu : Savaş
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-04-04 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: İmam Ahmed b Hanbel'in hayatını konu alan 30 bölümlük bir dizi var. Onu seyrederken Harun Reşid'in iki oğlunun savaşmaları sahnelendi. Askerler Bağdat’ı yağmaladı. Halife öldürüldü. Bunlar doğru mudur? Savaşan iki Müslüman grup kafir olur mu?

el Cevab: Müslüman Müslümanla savaşmamalıdır. 
Müslümanın Müslümana silah çekmesi haramdır. 
Müslümanın Müslümana zulüm etmesi haramdır. 
Müslüman Müslümanın malını yağmalaması haramdır. 
Müslümanın Müslümana canı malı namusu haramdır. 
Savaşan iki grup ve bu savaşta ölenlerin durumu hakkında şunları söyleyebiliriz. 
1- Adil halifeye başkaldıranlara baği denilir. Bağilerle savaşmak vaciptir. Bağiler için islam fıkhında özel bir bölüm vardır. Suçları sabit olanlar özel bir yöntemle öldürülürler. Suça karışmamış sadece isyana karışmış olanlar silah bıraktıklarında onlara dokunulmaz. 
2-Yönetici zalimse zulmünü engelleme gücünü kendilerinde görenler isyan etseler ve kasıtları adaleti tesis etmekse bunlar başaramasalar bile günahkâr olmazlar. İsyan esnasında savaş çıksa ve adam öldürseler Allah katında masum ama isyanı başaramazlarsa fıkhi açıdan baği durumuna düşüp insan öldürdüklerinden baği statüsünde cezalandırılırlar. Sonra ahirette niyetlerine göre hüküm alırlar. 
İmam Ebu Hanife ve Hanefiler başarma şansı olmayan zulmü engelleme kasıtlı isyanları son dönemlerinde caiz olmamak şeklinde fetvaya bağlamışlardır. Ama fıkıh kitaplarında fetva başarma ümidi varsa cevaz şeklindedir. 
3-Savaşan iki Müslüman grup kafir olmaz. Küfür Müslümanın kanını sadece Müslüman olduğu için akıtmayı caiz gören olursa söz konusu olur. Müslüman öldürmek büyük günahtır. Sahibini helak edecek Allaha itaat eden bir mümin olmaktan uzaklaştıracak nitelikteki "helak edici büyük 7 günah" tan birisidir. 
Ayeti kerimede; 
"Müminlerde iki topluluk savaşırsa aralarını bulun islah edin, birisi nasihat dinlemez de saldırmaya devam ederse saldırana karşı sulhu kabul eden tarafla bir olup savaşın anlaşmayan taraf hatasından dönerse her iki grubun da arasını Allah’ın rızasına uygun olarak adaletle bulun. Adil olun Allah adilleri sever. Müminler kardeştir. Kardeşlerinizin arasını bulun Allah’tan korkun (güçlüyüz diye Allah’ın razı olmayacağı şekilde nefsinize göre) davranmayın. Umulur ki Rabbiniz tarafından merhamet olunursunuz." 
Hucurat 9-10 buyurulmuş. Ve birbirlerinin kanını helal görmeden birbirleriyle savaşanlar mümin olarak nitelenmiştir. 

وَإِن طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا ۖ فَإِن بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَىٰ فَقَاتِلُوا الَّتِي تَبْغِي حَتَّىٰ تَففِيءَ إِلَىٰ أَمْرِ اللَّهِ ۚ فَإِن فَاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا ۖ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ (9) إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ(10)

Mümini mümin olduğu için öldüren ise ebedi cehennemlik bir kafir haline gelir. Nisa 93 ayeti buna işaret eder. 

وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزَٓاؤُ۬هُ جَهَنَّمُ خَالِداً ف۪يهَا وَغَضِبَ اللّٰهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَاَعَدَّ لَهُ عَذَاباً عَظ۪يماً

4- Müminlerin önde gelenleri savaşan veya kavga eden Müslüman grupların arasını düzeltmeye çalışmalı ve birbirlerini öldürmeye devam etmelerine engel olmalıdırlar. Olmayanlar da günahkar olurlar.