Hit (185) F-1294

Medeni Kanuna Göre Rüşd Yaşından Evvel Evlenmeyin Diyenlerin Muhalefet Ettikleri Hadisler

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Evlilik Yaşı,Rüşd
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2020-03-28 Güncelleyen : /2020-03-28

Soru: Medeni kanuna göre Rüşd yaşından evvel evlenmeyin diyenlerin muhalefet ettikleri hadisler nelerdir?

el Cevab:
Hadis 1: "Ey iman edenler! Sizden birinizin kızını kendisinin dininden ahlakından razı olduğunuz biri isterse onu kızıyla evlendirsin. Böyle yapmazsanız yeryüzünde büyük ve yaygınlaşan bir fitne (zina ve gayri meşru ilişkiler) çıkar ve yayılır."Bkz. [1]

إذا خطب إليكم من ترضون دينه وخلقه فزوجوه، إلا تفعلوا تكن فتنة في الأرض وفساد عريض

------

(حديث مرفوع) حَدَّثَنَا قُتَيْبَةُ بْنُ سَعِيدٍ , حَدَّثَنَا عَبْدُ الْحَمِيدِ بْنُ سُلَيْمَانَ , عَنِ ابْنِ عَجْلانَ , عَنِ ابْنِ وَثِيمَةَ النَّصْرِيِّ , عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ , قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : " إِذَا خَطَبَ إِلَيْكُمْ مَنْ تَرْضَوْنَ دِينَهُ وَخُلُقَهُ فَزَوِّجُوهُ , إِلا تَفْعَلُوا تَككُنُ فِتْنَةٌ فِي الأَرْضِ وَفَسَادٌ عَرِيضٌ " . سَأَلْتُ مُحَمَّدًا عَنْ هَذَا الْحَدِيثِ ، فَقَالَ : رَوَاهُ اللَّيْثُ بْنُ سَعْدٍ , عَنِ ابْنِ عَجْلانَ , عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ هُرْمُزٍمُزٍ , عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مُرْسَلا , وَرَوَاهُ حَاتِمُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ ، عَنِ ابْنِ هُرْمُزَ , عَنِ ابْنَيْ عُبَيْدٍ , عَنْ أَبِي حَاتِمٍ الْمُزَنِيِّ  , قَالَ مُحَمَّدٌ : وَأَبُو حَاتِمٍ الْمُزَنِيُّ لَهُ صُحْبَةٌ , وَلا أَعْرِفُ لَهُ غَيْرَ هَذَا الْحَدِيثِ , وَسَأَلْتُهُ عَنِ اسْمِ أَبِي حَاتِمٍ فَلَمْ يَعْرِفْهُ , وَلَمْ يَعُدَّ حَدِيثَ عَبْدِ الْحَمِيدِ بْنِ سُلَيْمَانَ , عَنِ ابْنِ عَجْلانَ , عَنْ أَبِي وَثِيمَةَ , عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ مَحْفُوظًا . قَالَ مُحَمَّدٌ : وَعَبْدُ الْحَمِيدِ بْنُ سُلَيْمَانَ صَدُوقٌ إِلا أَنَّهُ رُبَّمَا يَهِمُ فِي الشَّيْءِ .)

Hadis 2: Abdullah b Mesud (ra)dan;
Gençtik ve efendimizle birlikteydik ve evlenecek bir malımız yoktu. Efendimiz bize; ey gençler kimin evlenmeye gücü yetiyorsa evlensin. Gözünü haramdan sakınmaya namusunuzu zinadan uzak tutmaya daha uygun olan budur. Ama gücü yetmeyeniniz oruç tutsun. Zira oruç şehveti kırar, buyurdular. Bkz.[2]

عن عبدالله بن مسعود رضي الله عنه قال: كنا مع النبي صلى الله عليه وسلم شبابًا لا نجد شيئًا، فقال لنا رسول الله صلى الله عليه وسلم: ((يا معشر الشباب، من استطاع الباءة فليتزوج؛ فإنه أغض للبصر، وأحصن للفرج، ومن لم يستطع فعليه بالصوم؛ فإنه له وجاءٌ


Not 1: Kanun koymak günah değildir.
Kanunu Allah’ın razı olmadığı bir içerikle koymak dini açıdan haram ve günahtır.

Not 2: Evlilik yaşı buluğ yaşından itibaren namaz gibi oruç gibi hac gibi zina gibi mükellefiyetlere muhatap olduğu andan itibaren başlar. Ölünceye kadar devam eder.

Buluğa ermiş bir kız yetimlik sıfatı kalkar. Mükelleflik sıfatını kazanır. Bütün dini emir ve nehiylerle muhatap hale gelir.

Evlilik için de şeri açıdan ehil hale gelir. Bedensel gelişimi tamamlaması gerekir bu da 18 yaşından önce olmaz gibi bir şart mükellefiyet şartlarıyla bağdaşmaz. Kız evlilik külfetini kaldıramayacak durumdaysa evliliğini geciktirir ya da veli ya da vasisi bu durumda ona nasihatte bulunur.

Bir genç kız kendisine iletilen evlilik teklifini kabul ederse bu onun hakkıdır. Kabul etmezse de bu da onun hakkıdır.

Buluğa erdikten sonra zina etse zina cezası uygulanan, adam öldürse öldürme cezası uygulanan hırsızlık etse hırsızlık cezası uygulanan bir baliğ kızın evliliğe ehil olmadığının iddia edilmesi medeni hukuk yapıcılarının açmazıdır.

Mülahaza: Fatih Timur
Evlilik yaşı 25 değil midir?

el Cevab: 25 yaş hiçbir dine ya da medeni kanuna göre evlilik yaşı değildir.
İslamda evlilik yaşı diye bir yaş yoktur.
Mükelleflik vardır. Oda akıl ve buluğ ve peygamber davetinin ulaşmasıyla gerçekleşir.
Evlenmek normal kadın ve erkeklere farzı ayndır.
Evlenme külfetini karşılayabilen ve evlenecek eş bulabilen herkes bu farizayla mükelleftir.


Mülahaza: Salih Baba
Evlenmek normal kadın ve erkeğe farz değil sünnettir; zînaya düşme tehlikesi olan Müslümanlara ise -diğer şartları taşıyorsalar- farz olur.

el Cevab: Uyarınız doğrudur. Detaylar daha önce defalarca verildiğinden burada verilmemiştir.
"Evlenmek şehvetleri olan kadın ve erkeklere farzı ayndır." denilmeliydi ve aşağıdaki izahlar da olmalıydı.
Evelenmek farz- vacip ya da sünnet ya da mekruh, ya da haram hükümlerini alabilir. Evlenmeden kendisini zinadan koruyamayacak derece güçlü şehvet sahiplerinin evlenmesi farz vacip olur ya da oruç tutarak kendilerinin şehvetlerini kırmaları gerekir. Şehvetleri normal güçte olsa da şehvetlerine esir olmayacaklarına emin olanlara vacip ya da kuvvetli sünnettir. Evlilikle alakalı emir kipindeki Nisa 3 ayeti (فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ ) ve Sizden kim evlenmeye gücü yetiyorsa evlensin (منِ استَطاع الباءَةَ فلْيتزوَّجْ،)

Hadisindeki emir sebebiyle vacip ya da kuvvetli sünnettir. Zira İslam toplumunun temeli evliliğe ve aile kurumunun var olmasına dayanır. Ümmet toptan evlenmek vecibesinden uzaklaşsalar günahkar olurlar. Bedensel değil mali gücü yetmeyenlerin veya şehveti az olanların evlenmesi şehveti az olanların evlenmemeyi tercih edip başka hayırlı işlerle uğraşmaları mubahtır, müstehaptır. Şehveti hiç olmayanların (cinsel gücü olmayanların) evlenmeleri eşe eziyet olacağından haram olur. Eşe eziyet olmaması durumu söz konusuysa evlenmeleri mübahtır caizdir.


Mülahaza: Fatih Timur
Peygamberimiz 25 yaşında evlenmiş biliyorum

el Cevab: Efendimizin evlilik yaşı evlilik yaşının idealini göstermek içindir diyen bir ilim adamı yoktur.
Efendimiz kızı Fatıma’yı 18 yaşlarında evlendirmiştir. .
Diğer kızları Rukiyye (efendimiz 33 yaşlarındayken doğmuştur) ve Ummu Kulsum (Rukeyye’den daha küçüktür) bin Ebi Leheb ve Uteybe isimli iki şahısla daha buluğa ermeden nikahlanmışlar ama düğün gerçekleşmeden islam sebebiyle boşanmışlardır. Utbe ile nikah sırasında Rukeyye’nin yaşı 10 civarındadır. Bkz. [3]


Mülahaza: Fatih Timur
Türkiye de 11 milyon asgari ücretle çalışan var eşleri ile beraber 22 milyon birde çocuk olduğunu say 33 milyon eder. Bahsettiğim zorlukları yaşayan 33 milyon insan var memlekette. Kalkmış 3 milyon zengin ağzıyla konuşma.

el Cevab: Soruları vakıadan bağımsız olarak cevaplıyoruz. İçinde yaşadığımız ülkenin vakıası dediğiniz gibi zor.
Yalnız insanlık tarihinin hemen her kesitinde bu durum vardır. Buna rağmen insanlar evlenmekten geri durmamıştır.
Peygamberimizin açlıktan karnına taş bağladığı nakledilir.
Ama bu onu evlilikten yüz çevirtmemiştir. Sorun zamanımızın kadınlarındadır. Bir lokma bir hırka ve Allah ne verdiyse razı olup dininden razı olunacak erkeklere evet diyen genç kız ve kadın yetiştirememekteyiz.

Gelecek evlat rızkıyla gelir. Bir kişiye yeten rızık iki kişiye de yeter. Ama israf edecek kadar yiyecek içecek depolayamayan erkeğe kızlar he dememektedir. Eşi yorgunluktan toplumsal baskıdan yılan kadın ondan bir kabalık ya da azar işitirse onurlanmakta ve evi ya da aileyi terk etmektedir.

Not 1: Nur suresi 32-33 ayetler dediğiniz konuya işaret eder.
"... evli olmayanları... evlendirin. Yoksullara Allah lutfu ile genişlik verir..." "Evlenemeyenler evlenme imkânı buluncaya kadar, haramdan uzak durup namuslarını korusunlar..."

وَأَنكِحُوا الْأَيَامَىٰ مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ ۚ إِن يَكُونُوا فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ ععَلِيمٌ (32) وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّىٰ يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ۗ

Not 2: Peygamberimizin ve diğer sahabilerin açlıktan karınlarına taş bağlamaları hakkında bkz.[4]
Cabir bin Abdullah (ra) dan;

قال جابر: فحانت مني التفاتة فرأيت رسول الله صلى الله عليه وسلم قد شد على بطنه حجرا

 


[1] et Tirmizi, es Sünen , H. No: 1084 ;
İbn Mace , es Sünen H. No:1967; ayrıca bkz. el Hakim, el Müstedrek H. No: 2619, (rivayeti tashih etmiş Buhari ve Müslim’in sıhhat şartları da uygundur ama rivayet etmemişlerdir demiştir.)
Hadisin sıhhati hakkında bak. et Tirmizi, el-İlel el-Kebir H. No: 156)
[2] Buhari, es Sahih, H. No: 4779; Muslim, es-Sahih H. No: 1400
[3] İbnul Esir, Usdul Gabe VII.126
[4] Ahmed bin Hanbel, el Müsned H. No: 14249; el Beyhaki ed Delail H. No: III. 422