Hit (627) F-1229

Kadınların Denize,Hamama Girmesinin Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-05-07 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Bayanlara deniz suyu haram mı gerçekten peygamber efendimiz haram mı demiş öyle bir hadis veya olay var mı hocam lütfen detaylı bilgi rica ediyorum.
 

el Cevab: Kadınların eşlerininin evlerinin dışındaki evlerde elbiselerini üzerlerinden çıkarmamalarını emreden çok sayıda hadis vardır.
Erkekler girdiği için değil denize girdiklerinde avretleri açılacağı için denize girmeleri mahzurludur. Kadın imkân bulamadığında elbisesiyle denize girip gusul alabilir.

Yine normal şartlar altında hamama (başka erkekler ve kadınların görmesi durumu varsa) çıplak olarak girmesi ya da mayo bikini ile genel hamamlarda banyo yapması bulunması haramdır.

Bu hükmün delili kadınların avretlerini eşlerindne başkasına açmamaları ayeti ve hadisleri ile kadınların eşlerinin evinden başka bir evde bile elbiselerini üzerlerinden çıkarmasını men eden özel hadislerdir. Elbisenin çıkarılması ''Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa eşinin evinim dışında elbisesini üzerinden çıkarmasın'' hadisidir. (Hadisin kaynaklarını biraz sonra yazacağım)

Tuvalet ihtiyacı için avretin kısmen açılması asli ihtiyaçtır. Gusul abdesti için avretin açılması asli ihtiyaçtır. Güvenli ortamda gusul alması gereken erkek ve kadın elbiselerini çıkarabilmesi istisna tutulmuştur.

Ama evinde su olmaması, su ısıtma imkânı olmaması vs mazeretler varsa hamamda avretini aşmadan gusül alması caiz olur.
 

1. Hadis: Aişe (ra) hadisi:

Eşinin evininin dışında elbisesini üzerinden çıkaran kadın Allahla arasındaki hayâ perdesini yırtmış olur.

عن عائشة سمعت رسول الله صَلَّى اللهُ عليه وآله وسَلَّم يقول :"ما من امرأة تضع ثيابها في غير بيت زوجها إلا هتكت الستر بينها وبين ربها


Bk. [1]


2. Hadis: Aişe (ra)dan:

Peygamberimiz kadınlar ve erkeklere hamamlara girmelerini yasakladı. Sonra erkeklere izar ile hamama girmeye ruhsat verdi ama kadınlara izin vermedi.

عن عائشة - رضي الله عنها : أن النبي - صلى الله عليه وسلم - نهى الرجال والنساء عن دخول الحمامات ، ثم رخص للرجال أن يدخلوا وعليهم الأزر ، ولم يرخص للنساء


Bk. [2]

 

3. Hadis: Abdullah b Amr (ra)dan:

Efendimiz acem ülkesini fethedeceksiniz, hamam denilen evler olacak, oralara erkekleriniz izarsız girmesinler, kadınlarınız ancak hastalık sebebiyle ve lohusalık döneminde (mazerete binaen) girebilirler.''

عن عبد الله بن عمرو أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال إنها ستفتح لكم أرض العجم وستجدون فيها بيوتا يقال لها الحمامات فلا يدخلنها الرجال إلا بالأزر وامنعوها النساء إلا مريضة أو نفساء

Bk. [3]

 

Not: 1- Hadislerdeki elbise çıkarılması açık alanda veya kadın kadına bulunulan ortamlarda hamamlarda veya misafirlik evlerinde kadınların el ayak ve yüzleri dışındaki ziynetlerini kısmen veya tamamen açmamaları gerektiği hükmünü ifade eder.

Not 2: Nifas veya hastalık gibi hallere özel olarak kadının bedeninin zayıf düştüğü zamanlarda evinde sıcak ortam oluşturamadığında veya soğuk algınlığı vs sebepler oluştuğunda hamama gitmesine verilen ruhsat çıplak olarak hamam veya saunaya girme izni değildir. Gerekli bütün tedbirleri alarak avretine kimsenin ittila etmeyeceğinden emin olması durumuyla kayıtlıdır.

Hamamlar lohusalara ve hastalara serbesttir. ''Sende olan ben de var'' lafıyla kadın kadına çıplak ya da yarı çıplak bulunmanın izni manasına asla gelmez.

 

[1] Ebu Davud, es Sünen h no: 4010; et Trimizi es Sünen h no: 2803

[2] El Beyhaki, es Sünen el Kubra h no: 14334

[3] Ebu Davud, es Sünen, h no: 4011