Hit (318) F-1225

İş Kazası Tazminatı ve Almanın Hükmü

İlim Dalı : Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2019-05-06 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: İş kazası dolayısıyla vefaat eden kişinin devlet tarafından kardeşlerine ana, babasına verilen para helal midir? Yoksa ölenin çocuklarının hakkımı yenmiş olur yani yetim hakkı (onlara ödenmiş para ayrı) daha önceden yüklü miktarda eşine, çocuklarına para ödenmiştir.

el Cevab:
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarının tamamına ya da memurlarından bazılarına bir sebeple ödediği ya da ödeyeceği paralar ya da ikramiyelerin alınması medeni bir haktır. Emekli maaşı medeni bir maaştır. Dini açıdan emeklilik maaşı vs gibi maaşlar. Ölüm yardımı vs gibi yardımlar bir hak değildir.
Ama İslam Devleti’de vatandaşlarına maaş bağlayabilir. Sağlık hizmetlerini bedava yapabilir. Ülkenin kaynaklarını ülkede yaşayan vatandaşlarına dağıtabilir. Yaşlıların yaşlılıklarında rahat etmesi için sigorta kurumları dayanaşıma kurumları oluşturabilir. Bunlar güzel şeylerdir. 

Devletin vefat eden görevlisinin eşine çocuklarına yardım yapmasının yanısıra anne babası ya da kardeşlerine de yardım yapması sizin hakkınızın gaspı olmaz. Mübah fiildir.