Hit (1117) F-1113

Gelin Kayınpederine Bakmak Zorunda mıdır?

İlim Dalı : Konusu : Anne Baba Hakkı
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2004-04-16 Güncelleyen : /2020-03-27

Soru: Tesettürlü bir bayanım son iki senedir kayınpederim bizde kalıyor, kayınvalidem yatalaktı ve annesinin ölümünden sonra babasını eşim bırakmadı evimi taşıdı sırf annesi babası rahat etsin diye, çocuklarım bu benim halime razı değil, İslam da eşimin rızamı almadan zorla yaptırmasının vebali var mı? Kayınpederim 82 yasında ve aklı basında uygunsuz durduğu zamanları oluyor ve odama sürekli girip bakıyor o anda tesettürlü olamıyorum, eşimse bir şey olmayacağını yaşlı olduğunu söylüyor, bu durumda kardeşlerinin bakmasını istiyorum eşim tepki veriyor konuşmuyor beni mecburi görüyor dinimizce ben mi yanlış düşünüyorum eşim mi hakkına giriyor… Anacığımı da evinden gönderen biri eşim… Allah razı olsun.
Dini sohbetlere gitmemi istemiyor ne denli hakkı var bu konuda kocanın hanımı üstünde?

el Cevab: 
S1- İslam da eşimin rızamı almadan zorla yaptırmasının vebali var mı?
S2- Kayınpederim 82 yasında ve aklı basında uygunsuz durduğu zamanları oluyor ve odama sürekli girip bakıyor o anda tesettürlü olamıyorum, eşimse birşey olmayacağını yaşlı olduğunu söylüyor, bu durumda kardeşlerinin bakmasını istiyorum eşim tepki veriyor konuşmuyor beni mecburi görüyor dinimizce ben mi yanlış düşünüyorum eşim mi hakkına giriyor.
S3- Anacığımı da evinden gönderen biri eşim.
S4- Dini sohbetlere gitmemi istemiyor ne denli hakkı var bu konuda kocanın hanımı üstünde?

Cevap 1- Kadının eşine ve ailesine ve bakmakla yükümlü olduğu insanlara bakması eşine karşı sorumluluklarındandır. 
Allah teala müminleri samimiyetle güç yetiremediklerinden sorumlu tutmamıştır. Erkeğinde hanımını takatinin gerçekten yetmediği durumlarda sorumlu tutmaktan vazgeçmesi ve eşinin yapabildiğine razı olması gerekir. 
Dinin size yüklediği sorumluluk Allah’a imanınızın gereğidir. 
Erkek haddi aşarsa o da günahkar olacaktır. Siz elinizden geleni yapmazsanız siz de günahkar olursunuz.

Cevap 2- 82 yaşında bir babanın uygunsuz hallerde gelinini görmesi zaruret halinde caizdir. İhtiyaç halinde de caiz olur. Uygunsuz durum. Başörtüsü düşmüş ve ya eli ayağı iş hali sebebiyle biraz dağınık olması durumudur. Bir insan dikkat ederse kimse onu uygunsuz vaziyette göremez. 
-Anne babaya bakmak erkeğin görevidir. Ve erkek elbette karısından yardım alacaktır. 

Cevap 3- Annenizin sizin yanınızda kalması eşinizin iznine ve halinin uygun olmasına bağlıdır. Bakmak istemezse caizdir. Hatırınızı gözetirse ecir alır. Ama elbette annenize bakacak başka erkek çocukları varsa annenize onlar bakmak durumundadır. 

Cevap 4- Dini sohbetlere gitmeniz zaruri derslerde eş iznine gerek olmadan serbesttir. 
Zaruri olmayan bilgilendirme sohbetlerinde eşinizin evi idare yetkisine hürmet ederek ve dayatma yapmadan bu izni alabilseniz gerektir. 
 
Cumhuriyet kültürü tanzimattan bu yana devam eden bir batılı doğulu karışımı kültürdür. Aile düzenimizi alt üst etmiştir. 
Kadınlar erkeklerin rolüne tamah etmekte; erkekler de baskın karakter haline gelen eşlerine medeni kültürün kendilerindeki ''ruculeti'' hadım etmesinden dolayı, eyvallah demektedirler. 
 
Kızlarımız anneliğe değil, erkek gibi okuyup bağımsız ev kurmaya; erkek boyunduruğuna girmeden yaşamaya özenmektedirler. Müslüman ailelerde bu had safhadadır. 

Modernizmin uydurmaları, kitap ve sünnet kültüründeki aile normlarını toplumumuzdan silmiştir. 

Facebookta 5 saat geçirip, canımlı cicimli fotolar paylaşan, sonra dizilerde evlenebilseydim böyle bir yakışıklıyla evlenirdim diye saatlerce iç geçiren çok sayıda kadın, erkek-kız çocuklarını kreşlere, yuvalara, dadılara, olmadı babaannelere, olmadı ananelere bırakarak olmadı tv ve bilgisayar oyunlarıyla büyüterek çok önemli olan annelik ve eşlik sorumluluklarını ihmal etmektedirler.

Toplumumuzun %80 i genç Müslüman kızlarımız yakışıklı erkek ve paralı erkek derdindedirler. Dininden razı olunan bir damat adayı geldiğinde onu geri çevirmeyin şeklindeki peygamber emrini dikkate almama cür'etini gösteren en çok Müslüman genç kızlarımızdır. 

Erkekleri erkek gibi yetiştirmeyip erkek yok diye dizlerini dövenlere elbette üzülüyoruz.

İslamda Haklar, Gelinin Eşinin Ailesine Bakmak İstememesinin Hükmü, İslamda Övülen Ameller