Hit (3048) F-107

Abdest,Namaz ve Oruçla Alakalı Soru

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Abdest,Namaz,Oruç
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2008-05-15 Güncelleyen : /2019-05-19

Soru: 1. Niyetli iken diş fırçalamak orucu bozar mı? Yemiyoruz ya da suyu tutmuyoruz ancak ne kadar çalkalasakta mentol etkisi mutlaka ki kalıyor.
2. Bayan için kulakta bulunan küpe deliğinin sayıca fazla olması gusul abdestini etkiler mi, fazla delik olması günah mı, ki kapalı bir bayanın dışarıdan görünmüyor.
3. Hocam ben gusülden önce vücudu iyice yıkayarak temizlemek gerek daha sonra gusule niyetlenmek gerek diye biliyordum ancak bir hocam önce gusül abdesti almak gerek olduğunu daha sonra vücudu iyice yıkamak gerektiği söyledi. Hangisi doğru.
4. Namaz ettehiyatunun bir kısmını yanlış okuduğumu öğrendim bir kaç gün önce. Bugüne kadar kıldığım namazlar kabul olmaz mı? Bir kaç gün önce sizden istediğim dua için yazdıklarınız bana yaptığım yanlışı gösterdi. Allah sizden razı olsun

 

el Cevab:
c1- Orucu bozmaz.
c2- Caizdir, günah değildir.
c3- Cünub hali sebebiyle ya da hayız hali sebebiyleyse önce guslun şartlarını yerine getirip temiz hükmüne geçilir. Normal temizlik için gusul alınıyorsa temizlik ve vücud bakımı yapılıp sonra gusul abdesti ve içeriğinde de namaz abdesti yapılır.
c4- Tahaiyyatın bir kısmının eksik ya da hatalı olması hanefi mezhebine göre namaza zarar vermez. Ama ibadetlerinize Allah’a kulluk olduğu için hassas olunmalıdır.

Bir insanın gönlüne Allah rızası düştüğünde inanç değerlerinin tashihi amel değerlerinin tashihi ve ahlak değerlerinin tashihi ile bilgilerinin sağlamasını yapmalı sonra o değerlere uygun olarak Allah’ın rızasını kazanmak için elinden geleni yapmalıdır.