Hit (1228) F-1037

Tavizin Sınırı Nedir

İlim Dalı : Fıkıh Konusu :
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2006-12-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: İçki içmek günahtır, onu içilsin diye satan da günahkârdır. Onu satsınlar diye taşıyan da. Bağındaki üzümleri içki olsun diye üreten de. Tüm bunlardan daha günahkârı buna izin veren emirdir. Ve nihayetinde o emiri (seçme şansları var ise) seçip başa getirenler de aynı günahtan payları vardır-var mıdır? Soruyu başka fortmatlara çevirebiliriz. Mesela, Irak’ta Müslümanlar katledildi. Türkiye’de 1. teskerenin aksi kararı bir sonrakinde alındı. Nihayetinde Irak işgali sırasında bizim muhtelif liman ve uçak pistlerimizden 5000 küsur sorti yapıldı. Uçakların oralara neden uçtuğu malum… Bu devlet bazında verilmiş bir taviz olabilir mi? Olabilir ise dindeki tavizin sınırı nedir, nasıl belirlenir duruma göre göreceli midir? Tabi seçmenin günah bazında (varsa bir günah) bundan payı nedir?

el Cevab: Yazdıklarınızı okudum. Kafanızda henüz soru formatına dönüşmemiş olduğundan bu tür yazılara cevap vermekte zordur. Ama ben sizin yerinize yazdıklarınızı soru formatına döndüreyim. Yakın ve uzak çevremizdeki Müslüman kardeşlerimize yardım etmek ve destek olmakla alakalı dini sorumluluğumuz nedir?

Cevab: Gücünüz neye yetiyorsa ondan sorumlusunuz. Gücünüzün neye yettiğini en iyi Allah bilir siz de bilirsiniz. Neyi yapabiliyorsanız onu yapmalısınız. Örneğin sadaka verecek 100 tlniz var ne yapmalısınız. Yakın çevrenizde yardıma muhtaç akrabanız varsa onlara verin. Yoksa akrabanız olmayanlara verin yoksa yaşadığınız şehirdeki hayır kurumlarına verin yoksa yaşadığınız bölge ya da ülkedeki. Bunları bitirince diğer memleketlerdeki Müslümanlarla ilgilenin. Sıralama bu şekilde olmalı.
Ek 1; gücünüz el ile yardıma yetiyorsa el ile dil ile ise dil ile onlara yetmiyorsa kalben buğz edin ve Allah’a dua edin sık sık...