Hit (1722) F-1022

Abdestsiz Ve Başı Açık Kuran Okumanın Hükmü

İlim Dalı : Fıkıh Konusu : Kur'an Okuma Adabı
Soruyu Soran : Cevaplayan : Önder Nar
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2001-12-15 Güncelleyen : /0000-00-00

Soru: Kuran'ı Kerim'i ezberlemek amaçlı telefonuma bazı sureleri indirmiştim. Benim indirmiş olduğum bu sureleri acaba abdestsiz ve başım açık bir şekilde dinlememde herhangi bir sakıncası olur mu olmaz mı? (2014)

el Cevab: Kuran okunurken dinlerken abdestli olmak şart değildir. 
Evde korunaklı bir ortamda iken başınızın örtülü olmaması caizdir. Ama efdal olan ibadetler ve dini şeairi yaparken örneğin Kuran okunurken örtünme ye riayet etmenizdir. 
Yalnız başınıza kuran okurken başınız açık olsa bu da caizdir. Ama kuran okurken başınız açık okusanız yanında örtünmeniz gerekenlerden biri yanınızda değilse bu caizdir. Elbette efdal olan kuran okurken abdestli olmanız gerektiği gibi tesettürlü de olmanızdır. Ama tesettür yabancı insanlar için meşru kılınmış bir farzdır. Bu gerekliliğin sebebi yokken tesettürlü olmamak caizdir. Ama efdal olan evde nasıl olunması gerektiğini detaylıca anlattığım yazıdaki gibi olmaktır.

Soru Sahibi: Sümeyye Velioğlu
Soru: Arkadaş ortamındaydık bir konu geçti bazı arkadaşlarım başı açık kuran okunur dediler Kuran okurken kılık kıyafet nasıl olmalıdır?

el Cevab: Allah'ın kelamı okunurken Allah'a kulluk için okunur. Kulluğun edebi kadınlar için de erkekler için de uygun tesettür halinde olmaktır.