Hit (2913) F-10

Gülün Peygamber Efendimizi Temsil Ettiği ve Onun Terinden Yaratıldığı Doğru mudur ?

İlim Dalı : Konusu : Peygamberimiz
Soruyu Soran : Cevaplayan : Muhammed Önder
Cevaplayanın Mezhebi:
Ekleyen : /2014-12-15 Güncelleyen : S. Abacı/2020-04-17

Soru: Gülün Peygamber Efendimizi Temsil Ettiği ve O'nun Terinden Yaratıldığı, Efendimizin sürekli gülle anılması, ''Gül peygamberi'' olarak vasıflamak, bazen gül, bazen bülbül özdeşleştirilmesi, doğum yıldönümlerinde gül dağıtılması, efendimizin sürekli gülle birlikte anılmasi doğru mudur? Zira selefi salihinin sözlerinde ve ulemanın eserlerinde, günümüz Türk-Müslümanlarının (ekseriyetle nur cemaatinin) yaptığı bu benzetmeyi göremiyoruz. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir? 27 Ekim 2012

el Cevab: Bu rivayet sabit değildir. Ama nur cemaatinin o rivayetten dolayı böyle davrandığını zannetmem.  Ama cevşen konusunda mütevatir iddiasından geri adım attılar. Belki böyle bir şeyi de araştırmadan bazı mensupları söylemiş olabilir.
Peygamberimiz hakkında anma toplantıları düzenlemek caizdir. Gül dağıtmak da caizdir. Zamanımızın insanları sevdiklerine gül hediye ediyorlar, ondan esinlenmiş olsalar gerektir. Amelin aslı caizdir.
Gül dağıtmak dini bir amel değildir. Ama peygamberimizi anmaları Allah razı olsun denilecek bir ameldir.
Nur cemaati Müslümanlara hitap etmekten ziyade kalpleri İslama ısındırma cemaati haline geldi. Bu da onların misyonuna uygundur. Ama arada bir İslami söylem seviyelerinin müellefei kuluba ayarlı haliyle diğer Müslümanlara cevap vermek durumunda oluyorlar. Bu durum sıkıntı oluşturuyor.
Fıkhi konularda, itikadi konularda ahlaki konularda müellefei kulubu esas alna bir cemaat Müslümanlara İslam konusunda rehberlik etmemelidir.

Bir Müslüman cemaatin bir meslek ya da meşrep türü insanları hedef alarak onlara uygun söylemlerle onlara yaklaşıp onlara bazı şeyleri öğretmeleri aslı caiz ve faziletli bir ameldir. Bu anlayışın efendimizin sünnetinde yeri vardır. Bazı uygulamalarının olmasa bile...

Muzaffer Ozak isimli bir cerrahi şeyhi vardır. Allah rahmet etsin. Birçok insana İslamla tanışma ortamı oluşturmuştur. “Senin vasıtanla Allah’ın bir insanı hidayet etmesi, dünya ve içindekilerin senin olmasından senin için daha hayırlıdır”, hadisi bu anlayışı över.
Onun müzik aletleriyle meşgul olmakla alakalı soru sorulduğunda, bunu insanlarla iletişim kurmak için yaptığını söylemesi hatırımdadır.
Niyet güzel akıbet güzel arada bazı dinimiz değerlerine uymayan hallerin es geçilmesi durumu es geçilmelidir. Belli şart ve ortamlarda…

Nur cemaatini incitmemek lazımdır. Allah’ı kastederek iş yapan insanlara yanlış hatırlatmak uygunsa elbette iyi olur.
Ama çoğu kere yanlışı hatırlatalım diye onları incitiyoruz.